w

17 Najpiękniejszych Miejsc i Miast we Włoszech – Co Warto Zobaczyć?

Mogę śmiało stwierdzić, że bez względu na to, jakie są Twoje preferencje, jeśli chodzi o kierunki podróży, Włochy z pewnością mają do zaoferowania to, czego szukasz. Jest to państwo, które choć raz w życiu powinien odwiedzić każdy, kto ma taką możliwość. Od imponujących Alp na północy kraju, po słoneczną Sycylię, kraj ten jest przepełniony niesamowitymi zabytkami, pyszną kuchnią, pięknymi widokami i pozytywnie nastawionymi ludźmi. W tym wpisie postaram się przedstawić najpiękniejsze i najciekawsze miejsca oraz miasta we Włoszech, które warto zobaczyć. Zapraszam!
Zabytki we WłoszechAtrakcje turystyczne we WłoszechCiekawe miejsca we WłoszechWłochy ciekawe miejscaNajpiękniejsze miasta we Włoszech

Lista, którą przygotowałem zawiera różnego rodzaju atrakcje turystyczne i miasta we Włoszech, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Bez względu na to, czy podróżujesz z rodziną, samotnie, z przyjaciółmi lub z drugą połówką, wizyta we Włoszech będzie ekscytującą i niezapomnianą przygodą. Przeczytaj wpis do końca, aby się o tym przekonać! Na koniec załączyłem także mapę ze wszystkimi wspomnianymi lokalizacjami.

1. Rzym – wieczne miasto

Najciekawsze miasta Włoch Rzym

Rzym, będący niegdyś stolicą Imperium Rzymskiego, jest dziś siedzibą rządu i stolicą Włoch. Położony w centralnej części kraju, w regionie Lazio, Rzym jest rozległym i złożonym miastem, które ma zarówno historyczny jak i nowoczesny charakter. Wieczne miasto przetrwało ponad 2500 lat jako ważne centrum kultury, władzy oraz religii i jest najbardziej znane ze swoich starożytnych, majestatycznych budowli oraz znajdującego się w nim Watykanu.

Rzym jest podzielony na kilka dzielnic, z czego jego centrum stanowi dzielnica Colosseo, zawierająca najbardziej starożytne atrakcje, takie jak amfiteatr Koloseum, Forum Augusta, wzgórze Capitoline Hill i Forum Romanum – imponujące ruiny dawnego centrum. Na północ znajduje się natomiast dzielnica z Panteonem, wspaniałymi katedrami, placami i renesansową architekturą. Watykan jest miejscem dobrze znanym z Bazyliki Świętego Piotra, Pałacu Apostolskiego i Kaplicy Sykstyńskiej. Warte wspomnienia są także Fontanna Di Trevi, Schody Hiszpańskie i forteca Castel Sant’Angelo, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto.

Rzym jest miejscem pełnym wspaniałych budynków, atrakcji i magicznej atmosfery. Aby móc zobaczyć oraz zwiedzić wszystkie miejsca potrzebne by były całe tygodnie. Jednak jednym ze sposobów, aby turyści mogli doświadczyć tego, co najlepsze w mieście jest skorzystanie z wycieczki autobusowej. Piętrowy, otwarty autobus zatrzymuje się w najważniejszych miejscach i muzeach, a turyści mogą swobodnie wysiadać i wsiadać, kiedy tylko chcą. Połączenia odjeżdżają co chwilę i nie ma konieczności monitorowania rozkładu 🙂

2. Wenecja – miasto na wodzie

Wenecja najpiękniejsze atrakcje Włoch

Wenecja jest jednym z najważniejszych celów podróży będąc we Włoszech. Jest miastem wyjątkowym, ponieważ zbudowano ją na pięknej lagunie otoczonej Morzem Adriatyckim. Położona w północno-wschodnich Włoszech, Wenecja jest archipelagiem 118 wysp połączonych setkami pięknych mostów i malowniczych kanałów. Spośród wszystkich, najbardziej znanym jest Grand Canal, który dzieli miasto na dwie części. Malownicze drogi wodne i zabytkowa architektura czynią Wenecję jednym z najbardziej romantycznych miast na świecie.

Wenecja jest często zatłoczona, a ceny bywają wysokie. Warto ją jednak odwiedzić, aby zobaczyć jej wspaniałe zabytki, takie jak Plac i Bazylika Świętego Marka, Pałac Dożów czy Most Rialto. Jedną z najbardziej popularnych atrakcji znajdujących się w Wenecji jest przejażdżka gondolą wzdłuż Wielkiego Kanału. Równie przyjemny jest także rejs łodzią vaporetti po cichych, tylnych kanałach miasta. Każdego roku Wenecja jest gospodarzem jednego z najżywszych, włoskich festiwali karnawałowych, podczas którego ulice wypełnione są ludźmi ubranymi w kolorowe kostiumy i maski. Wielki Kanał pełen jest imponująco udekorowanych łodzi i gondoli.

Popularną pamiątką, którą można kupić w Wenecji jest jedna z pięknie wykonanych masek karnawałowych. W Wenecji nie ma samochodów, więc ludzie albo chodzą pieszo, albo jeżdżą wodnymi taksówkami wzdłuż systemu kanałów wodnych. Podróżni powinni pamiętać, że w mieście tym w okresie wiosny i jesieni poziom wody może być podwyższony, co często skutkuje powodziami.

Tani wyjazd do Włoch? 😎

To prawdopodobnie najlepsza Polska strona do rezerwowania wakacji marzeń w niskiej cenie… Nasze wczasy rezerwujemy właśnie tutaj 👇


PRZEGLĄDAJ OFERTY

3. Florencja – muzeum pod gołym niebem

Włochy gdzie pojechać

Stolica Toskanii, Florencja jest często opisywana jako ogromne muzeum pod gołym niebem, z powodu swojego bogactwa sztuki i skarbów architektury. Uznawana za miejsce narodzin włoskiego renesansu, była domem wielu artystów, wynalazców, pisarzy, naukowców i odkrywców. Jest to kolebka opery i waluty florenckiej, która podniosła Europę z ciężkich czasów. Ponadto, Florencja jest znana jako siedziba bogatej i potężnej dynastii Medyceuszy, która wydała kilku królów i papieży, wpływając na cały świat na wiele sposobów pod względem kulturalnym, ekonomicznym i politycznym.

Bogactwo arcydzieł sztuki Florencji można znaleźć w całym mieście, w licznych muzeach, wspaniałych kościołach, takich jak Santa Maria del Fiore i cenionych na całym świecie galeriach sztuki, takich jak Ufizzi i Pitti Palace. Piazza della Signoria, główny plac, jest skupiskiem pięknych budynków i światowej sławy rzeźb, takich jak Perseusz Celliniego z głową Meduzy, Fontanna Neptuna Ammannatiego i statua Dawida Michała Anioła.

Spacer jest najlepszym sposobem, aby zobaczyć główne atrakcje w centrum miasta. Niektóre z najlepszych miejsc do odwiedzenia to Ponte Vecchio, piękny most przecinający rzekę Arno, na którym znajduje się wiele sklepów z biżuterią. Miasto posiada jednak znacznie więcej rynków i placów. Rynki San Lorenzo są jednymi z najpopularniejszych, gdzie turyści mogą znaleźć szeroki wachlarz lokalnie wytwarzanych produktów spożywczych i tradycyjnych wyrobów.

4. Sardynia – rajska wyspa

sardynia włochy

Podróż przez szmaragdowe morze, obok charakterystycznych zatoczek i plaż o śnieżnobiałym piasku… to właśnie Sardynia. Położona na środku Morza Śródziemnego Sardynia jest regionem głównie górzystym, bez wysokich szczytów, z rozległym i uroczym środowiskiem naturalnym. Wyspa ta jest znana przede wszystkim ze swojego czarującego wybrzeża Costa Smeralda (Szmaragdowe Wybrzeże) z miejscowością Porto Cervo, która jest jego kamieniem szlachetnym i łączy w sobie historię oraz kulturę dawnych tradycji z radosnym i kolorowym życiem nocnym. Nazwa Porto Cervo pochodzi od urokliwej zatoczki, która przypomina poroże jelenia. Stary Port jest uważany za jeden z najlepszych portów turystycznych na Morzu Śródziemnym. Całe południe wyspy otoczone jest białymi piaszczystymi plażami, na których można się relaksować w promieniach słońca.

Ci, którzy wolą góry, mogą odkryć obszar Gennargentu, najbardziej rozległego pasma górskiego na Sardynii. Jest to region bogaty w faunę i florę, w którym żyją muflony, orły przednie, jelenie sardyńskie i kilka innych gatunków zagrożonych wyginięciem. Jest to miejsce idealne dla osób, które chcą poznać odległe górskie wioski, gdzie stare tradycje nie tylko przetrwały, ale są sposobem na życie. Równie wyjątkowe i fascynujące atrakcje to setki tajemniczych okrągłych kamiennych wież, znanych jako Nuraghi, które znajdują się na całej wyspie i sprawiają, że Sardynia zajmuje wysokie miejsce na liście wyjątkowych miejsc wartych odwiedzenia będąc we Włoszech.

Od autora bloga:
Może Cię zainteresować

5. Amalfi – malownicze wybrzeże

Amalfi Włochy widoki

Położone w południowo-zachodniej części Włoch, w regionie Campania, Wybrzeże Amalfi, znane jest ze swoich wyjątkowych widoków, które sprawiają, że jest to jedno z najważniejszych miejsc turystycznych we Włoszech. Zdaniem wielu podróżników, najlepsze miejsca we Włoszech to właśnie te, które pozwalają zasmakować prawdziwego, tradycyjnego życia mieszkańców. Rozciągające się na długości 50 km wzdłuż południowej strony Półwyspu Sorrento, Wybrzeże Amalfi cenione jest także za malownicze krajobrazy, wyróżniające się mieniącymi się zatokami, urwistymi klifami, ogrodami z drzewami cytrynowymi, wielobarwnymi willami i luksusowymi kurortami.

Jednym z najbardziej romantycznych i ekskluzywnych miast na Wybrzeżu Amalfi jest Positano, którego wizytówką są piękne żwirowe plaże, pastelowe domy, malownicze góry, wodospady i XIII-wieczne dzieło sztuki – Czarna Madonna.

Jedno z większych miast, Amalfi, posiada urokliwe place wyłożone restauracjami i sklepami z pamiątkami. Usytuowane natomiast na wzgórzu z widokiem na Amalfi, miasto Ravello jest ulubionym miejscem turystów ze względu na piękne wille z ogrodami, jak również z powodu odbywających się tam festiwali sztuki i muzyki. Furore, nazywane często Malowanym Miastem, ze względu na wiele kolorowo pomalowanych domów, posiada również urokliwą zatokę. Będąc w regionie Amalfi warto wybrać się na rejs po wybrzeżu aby w pełni doświadczyć piękna tej okolicy z najbardziej atrakcyjnej perspektywy.

6. Mediolan – stolica mody

Włochy zabytki Mediolan

Mediolan jest zlokalizowany w północno-zachodniej części Włoch, w regionie Lombardii, w pobliżu Alp i malowniczej Krainy Jezior. Mediolan ze względu na znajdujące się w nim lotnisko jest stale odwiedzany przez tysiące turystów każdego roku. Dla tych, którzy interesują się designem i modą (nie wspominając o zakupach), jest to prawdziwy raj na ziemi. Mediolan uznawany jest bowiem za światową stolicę mody!

Mediolan był domem oraz miejscem pracy wielu sławnych osobistości tj. Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Verdi, Enrico Caruso, Toscanini czy projektant Giorgio Armani. Duomo di Milano to potężna katedra w Mediolanie, będąca jednym z najwspanialszych świątyń na świecie i najlepszym przykładem stylu architektonicznego – gotyku płomienistego. Jest to zdecydowanie główna atrakcja turystyczna w tym mieście.

Innymi równie wspaniałymi atrakcjami są najbardziej prestiżowa scena operowa na świecie – La Scala, czy Ostatnia Wieczerza Da Vinciego, która wypełnia ściany klasztoru przy Santa Maria delle Grazie. Dodatkowo w całym mieście znajdują się muzea i pałace wypełnione jednymi z najwspanialszych dzieł sztuki na świecie, a żadna fashionistka nie może się oprzeć spacerowi po słynnym Quadrilatero.

7. Siena – kraina wina

Siena Toskania Włochy

Siena, to piękne miasto położone na trzech wzgórzach w centrum Toskanii. Oferuje turystom powrót do średniowiecza dzięki dobrze zachowanemu historycznemu centrum i odległej tradycji wyścigów konnych, znanych jako Il Palio. Region Toskanii to piękne, rozległe równiny słynne z hodowli winogron i produkcji wina. Jest to najlepsze miejsce we Włoszech dla osób chcących spróbować tych oryginalnych wyrobów. Historyczne centrum Sieny jest jednym z najbardziej popularnych miejsc we Włoszech, ponieważ wciąż zachowało się tam wiele zachwycających dzieł sztuki i architektury z przeszłości.

Plac Piazza del Campo w Sienie uważany jest za jeden z najwspanialszych średniowiecznych rynków w Europie. Jest znany z architektonicznych skarbów, takich jak Fontanna Radości, Palazzio Pubblico i Wieża Mangia. Kolejnym zabytkiem Sieny jest Duomo, oszałamiająca czarno-biała katedra o romańskiej architekturze z marmurowymi podłogami, witrażami, rzeźbami i obrazami. Piazza del Campo jest również dobrym miejscem do odpoczynku, obserwowania publicznych przedstawień i delektowania się lokalnymi przysmakami, takimi jak wino, kawa, pizza, gelato i focaccia.

Wyścig konny Palio, który odbywa się dwa razy każdego lata na Piazza del Campo, przyciąga co roku ogromne tłumy. Ta 700-letnia tradycja polega na tym, że przedstawiciele 17 różnych dzielnic ścigają się bez siodła na brukowanym placu. Siena jest również domem dla jednego z najstarszych włoskich uniwersytetów publicznych, Uniwersytetu w Sienie, powszechnie uznawanego za Szkołę Medycyny i Prawa.

8. Jezioro Como – bajowy kurort

Lake Como Włochy

Często nazywane najpiękniejszym jeziorem Włoch, Como, jest ulubionym miejscem letniego odpoczynku mieszkańców miast od czasów, gdy starożytni Rzymianie uciekali przed letnim upałem Mediolanu, aby ochłodzić się w willach położonych wzdłuż stromych brzegów zbiornika. Ciasno skupione miasteczka zdobią piękne i eleganckie zabudowania. Szczególnie interesujące i warte uwagi jest Bellagio, nietypowo osadzone na punkcie, gdzie spotykają się trzy wąskie części jeziora.

Jezioro Como charakteryzuje lokalny mikroklimat, który sprawia, że zachodnie wybrzeże jest ciepłe nawet zimą, więc białe szczyty Alp na północy można podziwiać pomiędzy palmami i kwiatami. Warto wspomnieć także o mieście Como, zlokalizowanym na południowym brzegu. Dobrym pomysłem jest zatrzymać się w nim przed wejściem na pokład jednego z parowców, którymi można zwiedzić jezioro.

presety do zdjęć

Przeglądaj presety do zdjęć

9. Pompeje – starożytne miasto

Pompeje Włochy

Pompeje to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc we Włoszech, znajdujące się w pobliżu Neapolu. Jest to słynne rzymskie miasto, które zostało pogrzebane pod warstwą popiołu wulkanicznego na prawie 1700 lat po katastrofalnej erupcji Wezuwiusza. Wykopaliska w Pompejach rozpoczęły się w 1748 roku, a miejsce to nie zostało jeszcze całkowicie odkopane.

Mimo, że samo miasto niesie ze sobą smutną historię, to zwiedzanie Pompei oferuje niepowtarzalny wgląd w życie codzienne starożytnego świata rzymskiego. Turyści mogą spacerować wzdłuż starożytnych ulic, aby zobaczyć pozostałości sklepów, barów, piekarni, domów publicznych, łaźni i domów mieszkalnych, jak również budynków, które służyły jako centra handlowe i religijne. Niektóre z najbardziej znaczących budowli to Amfiteatr, Forum, Świątynia Apolla oraz Bazylika i Rynek Spichrzów, który zawiera dużą liczbę artefaktów i gipsowych odlewów ludzi i psów, którzy zginęli podczas katastrofy. W architekturze starożytnych budowli Pompejów znajduje się duża liczba dzieł sztuki i fresków przedstawiających erotykę, postacie mitologiczne i sceny polowań.

W pobliżu wejścia do Pompejów, zwiedzający znajdą kilka sklepów z pamiątkami, a także sprzedawców przekąsek i napojów. Na terenie obiektu znajduje się tylko kilka punktów gastronomicznych, ale w pobliżu dworca kolejowego jest kilka kawiarni i restauracji.

10. Włoskie Alpy – rekreacja i widoki

Włoskie Alpy

Włoska część Alp to masyw górski znany na całym świecie. Przyciąga miliony turystów zarówno latem, ze względu na szlaki i trasy rowerowe oraz zimą, ponieważ obecne tu trasy narciarskie gwarantują prawdziwie ekstremalne doznania. Poza tym, piękno natury, liczne zbiorniki wodne oraz malownicze miejscowości takie jak Livigno, czy Madonna di Campiglio to wystarczające powody, aby zaplanować podróż w Alpy. Oba te kurorty tętnią życiem przez cały rok i posiadają szeroką gamę atrakcji sportowych i nie tylko.

Włoskie Alpy dzielą się na trzy główne grupy. Pierwsza grupa, Alpy Zachodnie, ciągnie się z północy na południe od Aosty do przełęczy Cadibona, z najwyższymi szczytami Mount Viso – 3.841 metrów i Gran Paradiso – 4.061 metrów. Druga grupa, Alpy Centralne, biegnie z zachodu na wschód od Alp Zachodnich do przełęczy Brenner, prowadząc do Austrii i doliny Trentino Alto Adige. W tej grupie również znajdują się wysokie szczyty, takie jak Monte Bianco (Mont Blanc) ze szczytem 4.807 metrów tuż przy granicy we Francji, Monte Cervino (Matterhorn) 4.478 metrów, Monte Rosa ze szczytem 4.634 metrów tuż przy granicy w Szwajcarii i Mount Ortles 3.905 metrów. Ostatnia grupa, Alpy Wschodnie, rozciąga się z zachodu na wschód od przełęczy Brenner do Triestu i obejmuje Dolomity oraz Monte Marmolada o wysokości 3.343 metrów.

11. Piza – słynne miejsce

Piza Włochy krzywa wieza

Krzywa Wieża w Pizie, będąca elementem znajdującej się tuż obok katedry, jest znanym włoskim zabytkiem i stanowi ważny punkt na liście światowego dziedzictwa UNESCO, która obejmuje również samą katedrę, baptysterium i cmentarz Camposanto Monumentale. Każdego roku przyciąga tysiące turystów, którzy ze wszystkich sił próbują prześcignąć się w konkursie na oryginalne zdjęcie 😉 Wokół słynnego zabytku znajduje się jeden z najpiękniejszych włoskich placów, Campo dei Miracoli, czyli Pole Cudów.

Punktem charakterystycznym imponującego baptysterium jest skomplikowanie rzeźbiona ambona autorstwa Nicola Pisano, arcydzieło rzeźby romańskiej. Znajdująca się niedaleko miejscowość Lukka, to jedno z najbardziej urokliwych włoskich miasteczek, otoczone szerokimi murami oraz ozdobione bujnymi parkami. Znajdują się tam piękne romańskie i gotyckie kościoły, domy z wieżami (na jedną z nich można wejść) i wyjątkowo nietypowy plac otoczony idealnie owalnymi kamienicami.

12. Sycylia – wakacyjna wyspa

wyspa Sycylia Włochy

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, leżąca tuż przy południowym krańcu Włoch, w wąskiej Cieśninie Mesyńskiej. Często wymieniana jako najlepsze miejsce we Włoszech na spędzenie wakacji. Ze względu na swoje położenie, od dawna funkcjonuje jako skrzyżowanie dróg morskich, dlatego jest bardzo odmienna od reszty kraju pod względem historii, kultury i kuchni. Gwarantuje turystom niesamowite doświadczenia podczas wizyt w lokalnych restauracjach.

Najlepszym tego przykładem jest Palermo, stolica i największe miasto Sycylii, które zostało założone ponad 2700 lat temu. Od tego czasu rządzili nim wszyscy, od Fenicjan i Rzymian po Arabów i Normanów. Każda z cywilizacji pozostawiła po sobie artystyczne i architektoniczne skarby oraz wpływy kulinarne.

Ponadto Sycylia jest bogata we wspaniałe atrakcje turystyczne i zabytki architektoniczne, zlokalizowane na przestrzeni całej wyspy. Zdobyła siedem miejsc na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO w tym trzy dla jej starożytnych atrakcji, dwa dla cudów natury i dwa dla skarbów architektury. Można do nich zaliczyć imponujące ruiny starożytnego teatru w Taorminie, zamki na szczycie góry Erice, czy budowle w Dolinie Świątyń będące jednym z najważniejszych miejsc archeologicznych na wyspie.

Znana ze swojego dziewiczego piękna, Sycylia posiada niesamowite klify i odosobnione plaże otoczone lśniącą wodą, podczas gdy żyzne pola uprawne i góry wypełniają jej wnętrze. Nad wszystkim góruje Etna, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie i najwyższy szczyt we Włoszech na południe od Alp.

13. Neapol – zjawiskowe miasto

Neapol Włochy

Neapol, jedna z najbardziej ruchliwych metropolii w kraju, jest stolicą regionu Kampania w południowych Włoszech. Ponieważ znajduje się w pobliżu słynnych miejsc, takich jak Zatoka Neapolitańska i Pompeje, Neapol stanowi idealną bazę wypadową do zwiedzania okolicy.

W samym Neapolu znajduje się jedno z największych na świecie historyczne centrum. Posiada ono ogromne skupisko zabytków, barokowych kościołów i rzymskich ruin, oferując niekończącą się ucztę dla miłośników historii i sztuki. Wykraczając poza centrum miasta, turyści znajdą tu malownicze krajobrazy, ozdobne wille i zamki, a także starożytne łaźnie rzymskie i kratery wulkaniczne. Do największych atrakcji Neapolu należy Piazza del Plebiscito, pałac królewski, Muzeum Capodimonte oraz Narodowe Muzeum Archeologiczne, które prezentuje wspaniałą kolekcję dzieł sztuki i artefaktów wydobytych z ruin Pompei.

Wiele ulubionych włoskich potraw pochodzi z Neapolu i jego okolic, takich jak pizza, spaghetti i parmigiana. Potrawy te są traktowane w Neapolu jak świętość i zazwyczaj zawierają pyszne, lokalnie uprawiane składniki. Inne neapolitańskie specjały to świeże owoce morza, ser mozzarella i ciasta takie jak baba, zeppole i sfogliatella.

14. Turyn – centrum kultury

miasto Turyn Włochy

Jedno z wielkich miast północy Włoch, Turyn, w przeciwieństwie do Mediolanu, jest stosunkowo mały i skondensowany, a jego najważniejsze atrakcje można łatwo zwiedzić na piechotę. Jego architektura i układ są bardzo harmonijne. Zaprojektowane zostały przez Sabaudzkich władców. Celem miało być pokazanie wysokiego poziomu względem innych europejskich rodzin królewskich i zaznaczenie przepychu, który miał rywalizować z Paryżem. Jeśli jesteś osobą wrażliwą na piękno, to Turyn z pewnością zachwyci Cię swoim urokiem, nie tylko pod względem architektury, ale także licznymi restauracjami i kawiarniami w stylu włoskim.

Turyn wyróżniają arkadowe place i aleje oraz królewskie pałace w samym centrum. Warte zobaczenia są różne atrakcje turystyczne, w tym mała średniowieczna dzielnica w parku Valentino Park, starożytne Rzymskie zabytki i obecne w mieście secesyjne dzieła kultury nadające mu różnorodności. Warto odwiedzić także niezwykłe Muzeum Kina w wieżowcu, który kiedyś był synagogą.

15. Cinque Terre – skaliste wybrzeże

Cinque Terre Włochy

Park Narodowy Cinque Terre to znane z licznych pocztówek i fotografii miejsce, położone w północno-zachodniej części Włoch, w regionie Linguria. Tworzy go pięć malowniczych wiosek rybackich o zróżnicowanej kolorystyce zabudowań, głównie pomarańczowej, żółtej i czerwonej. Miasteczka znajdują się bezpośrednio na skalistym zboczu przy samym morzu, a ich budynki kontrastują z błękitnym morzem i żywo zieloną roślinnością.

Kompleks Cinque Terre oznaczający „Pięć Ziem”, obejmuje pięć wiosek: Riomaggiore, Manarola, Vernazza, Monterosso i Corniglia. Riomaggiore szczyci się średniowiecznym zamkiem i tętniącą życiem główną ulicą Via Colombo. Manarola jest pełna kolorowych łodzi, otworów do pływania i jaskiń. Vernazza, otoczona gajami oliwnymi, oferuje tętniące życiem życie nocne. Piękna plaża Monterossa zawiera kurorty wakacyjne i gwarantuje komfortowy wypoczynek, podczas gdy Corniglia zdobią pochyłe winnice usytuowane na zboczach. Znane z rolnictwa i rybołówstwa, wioski Cinque Terre są pełne kawiarni i trattorii, które serwują lokalnie uprawiane wino, oliwki, sery, makarony, owoce morza i domowe pieczywo.

Cinque Terre to region mogący pochwalić się licznymi szlakami turystycznymi o wyjątkowych widokach wybrzeża. Wszystkie pięć wiosek połączone jest ścieżką o oznaczeniu Niebieski Szlak nr.2 i gwarantuje komfortowy spacer dla wszystkich turystów.

16. Werona – romantyczne miasto

Miasto Werona Włochy

Znana z powieści Williama Shakespeare’a miasto Werona oferuje znacznie więcej niż tylko sławny dom z Romea i Julii. Mało kto wie, że w mieście znajdziemy także bardzo dobrze zachowaną arenę rzymską, liczne starożytne zabudowania, łuki triumfalne, budynki z czasów renesansu i średniowiecza oraz wiele urokliwych placów pełnych Włoskiej historii.

Przez Weronę przepływa rzeka Adyga, na której zbudowano liczne imponujące mosty, takie jak Ponte Scaligero. Wzdłuż rzeki znajduje się także zamek Castelvecchio pochodzący z 14 wieku. Latem w Weronie odbywa się światowej sławy festiwal operowy przyciągający wiele osób.

17. Capri – wyspa syren

Capri Włochy

Capri znajduje się w Zatoce Neapolitańskiej, na południe od miasta i w pobliżu krańca Półwyspu Amalfi, w południowych Włoszech. Można się do niej łatwo dostać z Neapolu. Wyspa ta oczarowuje turystów od wieków. Od wielkich cesarzy rzymskich po słynnych artystów, wszystkich przyciągały klify Capri wynurzające się z Morza Tyrreńskiego. Podróż na Capri to luksusowa ucieczka od codzienności. Będziecie czuli się zahipnotyzowani świeżą bryzą wśród pachnących drzew cytrynowych, ogrzeje Was palące letnie słońce, które obmywa Półwysep Sorrentyński i odświeży Was kąpiel w czarujących grotach takich jak Blue Grotto.

Capri słynie również z oszałamiających plaż, sklepów, ogrodów (z mnóstwem drzew cytrynowych), zabytkowych willi i pysznych restauracji w dwóch głównych miastach: Capri i Anacapri.

Mapa – ciekawe miejsca we Włoszech

Poniżej znajduje się mapa, na którą naniosłem wszystkie ciekawe miejsca, które warto zobaczyć we Włoszech.

Które miejsce we Włoszech wybrać?

Jak widać Włochy mają na swoim terytorium naprawdę wiele do zaoferowania. Jest to kraj pełny różnorodnych atrakcji, zaczynając od rzymskich zabytków a kończąc na parku rozrywki Gardaland. Decyzja o wyborze miejsca na wyjazd może okazać się z tego powodu problematyczna. Myślę, że na pewno celem numer jeden we Włoszech jest obejrzenie zniewalającej stolicy i moim zdaniem najpiękniejszego pod względem zabytków miasta świata – Rzymu. Pozostałe cele podróży zależą w dużej mierze od upodobań, jednak jeśli jesteś fanem/fanką nietypowych lokalizacji, to koniecznie wybierz się do Neapolu, a stamtąd odwiedź Amalfi i Capri. Są to absolutnie magiczne miejsca, jedyne w swoim rodzaju. Jeśli szukasz wakacji i komfortowego wypoczynku pod palmami z drinkiem, to myślę, że powinieneś/powinnaś rozważyć Sycylię bądź Sardynię, gdyż znajdujące się tam hotele i widoki zagwarantują Ci udane wczasy. Powodzenia w poszukiwaniach i udanego wyjazdu!

Jeśli podobał Ci się wpis, to będę wdzięczny za udostępnienie go na Facebooku, Instagramie lub podzielenie się na blogu 🙂 Jeśli natomiast masz jakieś ciekawe pomysły, propozycje lub uwagi, zostaw swój komentarz poniżej. Chętnie odpowiem!

Planujesz podróż do Włoch?

Wykorzystaj okazję! 🔥 Przejrzyj oferty wczasów we Włoszech z najlepszych biur podróży w rekordowych cenach, klikając przycisk poniżej:

Przeglądaj oferty

Najpiękniejsze miejsca i miasta w Chorwacji - co warto zobaczyć?

16 Najpiękniejszych Miejsc i Miast w Chorwacji – Co Warto Zobaczyć? (zdjęcia i mapa)

Najpiękniejsze miejsca i miasta w Grecji - co warto zobaczyć?

13 Najpiękniejszych Miejsc i Miast w Grecji – Co Warto Zobaczyć?