w

16 Najpiękniejszych Miejsc i Miast w Chorwacji – Co Warto Zobaczyć? (zdjęcia i mapa)

Jedna z najpopularniejszych lokalizacji wakacyjnych wśród Polaków i turystów ze wszystkich zakątków świata. Nie bez powodu – Chorwacja zachwyca bowiem nie tylko widokami i słońcem, ale także niesamowitą architekturą i kuchnią. Jej wybrzeże może pochwalić się ponad tysiącem wysp, lazurową wodą i licznymi średniowiecznymi miastami. Jest to idealne miejsce m.in. dla rodzin z dziećmi, ze względu na bezpieczeństwo, atrakcyjne ceny oraz piękną pogodę. W tym wpisie przedstawię najciekawsze i najpiękniejsze miejsca oraz miasta w Chorwacji, które warto zobaczyć!
Atrakcje turystyczne w ChorwacjiCo warto zobaczyć w ChorwacjiZabytki i miasta w ChorwacjiChorwacja widokiNajpiękniejsze miejsca w Chorwacji

We wpisie, który przygotowałem nie zabrakło na najpopularniejszych atrakcji takich jak Jeziora Plitwickie czy Dubrownik, ale pokażę także ciekawe propozycje, o których istnieniu mogłeś (aś) nie mieć pojęcia! 🙂 Przeczytaj do końca, aby dowiedzieć się więcej o tym wspaniałym kraju i wybrać w nim coś dla siebie. Najlepsze miejsca w Chorwacji wciąż mogą bowiem pozostawać dla Ciebie nieodkryte! Na koniec wpisu zamieściłem także mapę wszystkich wymienionych lokalizacji.

1. Dubrownik – historyczne miasto

Najpiękniejsze miejsca w Chorwacji - Dubrownik

Dubrownik to prawdopodobnie najpopularniejsze miasto turystyczne w Chorwacji i jedno z najbardziej znanych w całym basenie Morza Śródziemnego. Nazywany „Perłą Adriatyku”, zachwyca niesamowitymi widokami i architekturą sięgającą VII wieku n.e. To spektakularne, portowe miasto było w średniowieczu prawdziwym centrum kultury, sztuki, nauki i edukacji. Mimo ciągłych zagrożeń ze strony konkurencyjnej Wenecji i Imperium Osmańskiego miasto zachowało się w doskonałym stanie.

Charakterystyczne zabudowania Dubrownika wykończone pomarańczową cegłą każdego lata świecą w upalnym słońcu i kontrastują z lazurową wodą. Historyczne stare miasto otoczone jest masywnymi murami, a wewnątrz znaleźć można liczne kościoły, pałace i punkty gastronomiczne. Wśród innych znanych zabytków Dubrownika można wymienić Wielką Studnię Onofria, kolumnę Rolanda, Katedrę i Pałac Rektorów, cerkiew prawosławną i wiele innych. Wieczorami miasto jest nastrojowo podświetlone, co dodaje mu jeszcze większego uroku.

Poza zabudowaniami w okolicy znaleźć można popularne plaże takie jak Banje i Lapad oferujące liczne sporty wodne. Można także wykupić prom na pobliską wyspę Lokrum oraz kolejkę linową na wzgórze Srđ, z którego rozciąga się widok na całe miasto.

2. Park Narodowy Jezior Plitwickich

Najpiękniejsze miejsca w Chorwacji - Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich to kolejna wizytówka Chorwacji, każdego roku odwiedzana przez tysiące turystów. Jest jednym z najpiękniejszych parków narodowych w Europie. Składa się z 16 zbiorników wodnych o krystalicznie czystej wodzie, licznych wodospadów, a do tego pokryty jest soczyście zieloną roślinnością. Cechą charakterystyczną parku są liczne poziomy połączone wodospadami. Zbiorniki zostały uformowane przez tzw. tamy trawertynowe na płynącej przez dolinę rzece. Można je zwiedzać, spacerując po sieci przygotowanych pomostów lub w niektórych przypadkach łodzią. Warto wpisać to ciekawe miejsce na swoją listę celów podróży i odwiedzić je jak najszybciej 🙂

Tani wyjazd do Chorwacji? 😎

To prawdopodobnie najlepsza Polska strona do rezerwowania wakacji marzeń w niskiej cenie… Nasze wczasy rezerwujemy właśnie tutaj 👇


PRZEGLĄDAJ OFERTY

3. Hvar – wakacyjna wyspa

Najpiękniejsze miejsca w Chorwacji - wyspa Hvar

Wyspa Hvar to wyjątkowo rozrywkowa lokalizacja i prawdopodobnie najpopularniejsza wyspa w Chorwacji. Wszystko to ze względu na malownicze zabudowania i widoki. Wyspa może pochwalić się także pięknymi polami lawendowymi, winiarniami oraz licznymi plażami z przejrzystą, lazurową wodą.

Główne miasto wyspy o tej samej nazwie – Hvar, to atrakcyjna miejscowość posiadająca zabudowania i mury sięgające XIII wieku, liczne pałace Gotyckie, kościoły i imponującą fortecę, z której rozciąga się widok na całe miasto i okoliczne wyspy. Rynek miasta jest bogaty we wszelkiego rodzaju restauracje, kawiarnie i zabytki takie jak XVII wieczny arsenał czy Katedra św. Szczepana.

Hvar to idealne miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób nastawionych na rozrywkę i eksplorację. Naturalne piękno wyspy zachęca do wędrówki, wspinaczki, korzystania z żaglówek, kajaków oraz nurkowania przy jej pięknych wybrzeżach. Wynajem łodzi lub wykupienie wycieczki pozwala na zwiedzanie pobliskich miejsc takich jak Wyspy Paklińskie. Oprócz widoków oferują one także atrakcje archeologiczne w postaci greckich i rzymskich ruin oraz pomagają zagłębić się w daleką historię okolicznych wysp Chorwacji. Jaskinia Grapceva pozwala sięgnąć nawet do okresu Neolitu i posiada interesujące formacje skalne. Miejscowe wioski to idealny sposób, aby poznać tradycyjne życie lokalnych mieszkańców.

4. Split – miasto rzymskiego cesarza

Atrakcje, zabytki i miasta w Chorwacji - Split

Split to drugie po Zagrzebiu miasto Chorwacji zlokalizowane na półwyspie w południowej części kraju. Posiada historyczne, rzymskie zabudowania połączone z nową architekturą. Intensywne życie nocne miasta, liczne lokale, bary i kluby czynią je atrakcyjnym kierunkiem podróży dla wielu osób. Jest to idealne miejsce na spróbowanie tradycyjnej, chorwackiej kuchni. Miasto posiada liczne połączenia z okolicznymi wyspami Adriatyku. Sercem miasta jest jego historyczna część pełna architektury gotyckiej i renesansowej, czego odzwierciedleniem jest Pałac Dioklecjana zlokalizowany w centrum. Zbudowany pomiędzy 298 a 305 rokiem n.e., ten rzymski Pałac Cesarski jest rozległym kompleksem pełnym marmurowych posadzek i rzeźb oraz budynków zawierających obecnie sklepy, kawiarnie i bary. Wewnątrz pałacu zawarte są takie zabytki jak Katedra Świętego Duje, Świątynia Jowisza, plac Peristil, czy dwie oryginalne egipskie rzeźby Sfinksa.

Oprócz zabytków Split posiada także szereg innych atrakcji takich jak piękna promenada portowa w otoczeniu palm i restauracji, targ Green Market, rozległą plażę Bacvice, czy pobliskie wzgórze Marjan, na którym można zasmakować widokowej wspinaczki czy jazdy na rowerze.

Od autora bloga:
Może Cię zainteresować

5. Zadar – malownicza metropolia

Co warto zobaczyć w Chorwacji - Zadar

Zadar to bardzo stare, sięgające swoją historią 3 tysiące lat wstecz miasto położone w środkowej/północnej części wybrzeża Chorwacji. Może śmiało być nazwany idealną lokalizacją turystyczną, ponieważ oferuje różnorodne atrakcje turystyczne przy znacznie mniejszym ruchu niż w przypadku popularniejszych kurortów Morza Śródziemnego. Centrum miasta stanowi jego część historyczna zlokalizowana w okolicach portu. Można tam znaleźć rzymskie ruiny, architekturę średniowieczną, oraz liczne świątynie. Do najpopularniejszych zabytków Zadaru można zaliczyć Rzymskie Forum, Kościół św. Donata, XII wieczną Katedrę św. Anastazji, muzeum archeologiczne i uniwersytet w Zadarze, który chętnie wita turystów ze względu na to, że jest jednym z najstarszych w Europie.

Poza starym miastem Zadar posiada kilka malowniczych plaż wzdłuż wybrzeża, gdzie turyści mogą skorzystać z upalnej pogody, krystalicznie czystej wody i sportów wodnych. Będąc w Zadarze, koniecznie polecam także zobaczyć Wodne Organy – betonową konstrukcję zbudowaną na brzegu, mającą wydobywać dźwięki pod wpływem morskich fal oraz szklany Pomnik Słońca (The Greeting to the Sun), który w wieczornym, kolorowym podświetleniu zaskoczy każdego (widoczny w prawym dolnym rogu obrazka powyżej). Obok Zadaru znajduje się piękny Zaton Holiday Resort – luksusowy, zamknięty camping i kompleks domków typu bungalow.

6. Rovinj – kameralna wioska

Atrakcje turystyczne w Chorwacji - Wyspa Rovinj

Z pozoru mogąca wydawać się cichą wioską rybacką miejscowość Rovinj jest idealnym miejscem dla osób zmęczonych zgiełkiem i tłokiem wielkich kurortów. Jej piękna architektura i naturalne walory pozwalają poczuć prawdziwy Chorwacki klimat i korzystać z lokalnych atrakcji. Zdaniem wielu podróżników, najlepsze miejsca w Chorwacji to właśnie te, które pozwalają zasmakować prawdziwego, tradycyjnego życia lokalnych mieszkańców. Miasto zlokalizowane jest w północnej części kraju, na półwyspie Istria. Charakteryzuje się on nieco łagodniejszym i mniej upalnym klimatem niż południowe regiony jak Dubrownik.

Zabudowania Rovinj zagwarantują każdemu fascynującą przygodę. Wąskie i urokliwe ulice miasta, restauracje i atrakcyjny port to tylko niektóre z atrakcji. Stare miasto może pochwalić się m.in. siedmioma średniowiecznymi bramami czy XII wiecznym zegarem miejskim. Warto zobaczyć także Łuk Balbiego oraz Kościół św. Eufemii – barokową świątynię pełną sztuki. Bardzo ciekawym miejscem jest też tzw. Valdibora Farmer’s Market – targ świeżych warzyw, owoców i produktów spożywczych. Interesujące są także ulice: Carrera pełna sklepów i Grisia – centrum pamiątek i miejscowej sztuki.

Będąc w Rovinj, można także nastawić się na ciekawą rekreację. Okoliczne tereny i natura pozwalają na miłe spędzenie czasu, jeżdżąc na rowerze, czy wędrując po wzgórzach. Warto także spróbować nurkowania – amatorskiego czy też z pełnym ekwipunkiem pod okiem specjalistów. Do oglądania jest wiele. W pobliżu znajdują się plaże, Kanał Limski oraz Zlatni Rt Forest Park.

presety do zdjęć

Przeglądaj presety do zdjęć

7. Brač – rajska wyspa

Atrakcje turystyczne w Chorwacji - Wyspa Brac

Wyspa Brač położona jest w bardzo bliskim sąsiedztwie wspomnianego wyżej Splitu, jednak zasługuje na osobne wyróżnienie. Jest to wyspa o wyjątkowo rajskich widokach, sprawiająca, że w środku Europy można poczuć się jak na tropikalnych wczasach. Warto zaznaczyć, że Brač jest największą wyspą Dalmacji – posiada aż 394,57 km kw. powierzchni. Jest idealnym miejscem dla osób nastawionych na odpoczynek, gdyż odznacza się dużymi przestrzeniami w samej naturze i małymi miasteczkami portowymi, których zwiedzanie przyniesie każdemu mnóstwo wrażeń. Na wyspie znajduje się wzgórze Vidova Gora o pięknych widokach i bardzo znana plaża Zlatni Rat (zdjęcie w prawym górnym rogu). Wyspa słynie z hodowli oliwek, a popularna odmiana buhavica jest tutaj powszechnie znana. Zakup tradycyjnej oliwy może być dobrą pamiątką z tego miejsca.

8. Pula – zabytkowe miasto

Pula, zlokalizowana na samym czubku półwyspu Istria, nieopodal wcześniej opisywanego Rovinj to zaskakująco ciekawe miejsce. Wizytówką miasta jest rzymski amfiteatr pochodzący z czasów, kiedy tereny Chorwacji były przez wiele lat pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego. Oprócz tego miasto posiada liczne starożytne zabudowania i wiele innych atrakcji.

Pula oferuje swoim turystom wiele do zobaczenia. Każdego roku we wspomnianym amfiteatrze datowanym na I wiek n.e. odbywa się Pula Film Festival. W mieście można odwiedzić także stare bramy, łuki triumfalne, klasztory, Kaplicę Bizantyjską, Twierdzę Wenecką oraz Forum – plac będący właściwym centrum miasta, otoczony rzymską architekturą.

Pula, otoczona tradycyjnymi chorwackimi wioskami i naturą stanowi dobre miejsce do przeżycia licznych przygód. Znajdujący się w pobliżu Park Narodowy Wysp Briońskich i okoliczne wioski to dobre miejsca, aby lepiej poznać uroki i kulturę Chorwacji.

9. Mljet – skupisko pięknej natury

najpiekniejsze miejsca w Chorwacji - wyspa i park narodowy Mljet

Wyspa Mljet oraz zajmujący jedną trzecią jej powierzchni Mljet National Park, to gęsto porośnięte roślinnością miejsce dla miłośników natury. Park obejmuje dwa obszerne, turkusowe zbiorniki wodne zlokalizowane w głębi wyspy oraz XII-wieczny Klasztor Benedyktynów. Park najlepiej eksplorować wybierając się na wędrówkę, gdyż pozwala to najlepiej dostrzec piękno tamtejszej natury. Wokół zbiornika prowadzi także ścieżka umożliwiająca zwiedzanie go za pomocą roweru. Możliwe jest także wynajęcie kajaku i podziwianie widoków od strony wodnej. Na wyspie jest dostępne wiele miejsc o bezpiecznych kąpieliskach. Noclegi oferuje znajdujący się tam hotel oraz liczne pokoje gościnne i apartamenty. Warto pamiętać, że na Mljet można dostać się promem ze zlokalizowanego nieopodal Dubrownika. Wiele osób wyznaje zasadę, że najlepsze miejsca w Chorwacji to właśnie te, które nie zostały jeszcze dotknięte masową turystyką. Taki właśnie jest Park Narodowy Mljet.

10. Trogir – historyczna miejscowość

ciekawe miejsca w Chorwacji Trogir

Trogir to niewielkie, ale bardzo atrakcyjne miasto Wybrzeża Dalmacji, położone 30 minut drogi samochodem od opisanego wcześniej Splitu. Trogir posiada bogatą historię, sięgającą 380 roku p.n.e., kiedy to miasto zostało założone. W trakcie ponad 2 tysięcy lat było pod panowaniem Greków, Rzymian, Węgrów oraz Republiki Weneckiej.

Stare miasto Trogiru, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oferuje turystom wiele atrakcji. Na portowej promenadzie znaleźć można liczne restauracje z pysznymi owocami morza i nie tylko. Przy okazji można podziwiać imponujące statki i jachty przycumowane tuż obok. W okolicy znajdują się także liczne sklepy z tradycyjnymi produktami i pamiątkami. Miasto posiada szeroki wybór hoteli i apartamentów, z których każdy znajdzie coś dla siebie.

Zabytki Trogiru należą do bardzo dobrze zachowanych, a podczas spacerów podziwiać można między innymi średniowieczne zabudowania i kamienice, Katedrę w Trogirze (Cathedral of St. Lawrence), Pałac Cippiko, czy kościół św. Piotra.

11. Wodospady Krka – cud natury

wodospady Krka w Chorwacji

Park Narodowy Krka, zlokalizowany w centralnej części Chorwacji, to chronione miejsce ze względu na piękną naturę, którą skrywa. Jest to miejsce nieco podobne do Jezior Plitwickich, odwiedzane chętnie przez turystów. Wodospady zlokalizowane są w dolinie rzeki Krka w niedalekim sąsiedztwie miasta Szybenik. Wodospady znane są ze bujnej roślinności, spektakularnych widoków i czystej wody w odcieniach zieleni i błękitu. Park posiada rozbudowaną sieć szlaków i pomostów, którymi można zwiedzać wszystko, co ma do zaoferowania. Najpopularniejsze atrakcje to wodospady Roški Slap oraz Skradinski Buk . Warto zaznaczyć, że w obrębie tego drugiego przygotowane jest kąpielisko, gdzie można schłodzić się po zwiedzaniu całego parku.

12. Wyspa Korcula – uroki i natura

Wyspa Korcula w Chorwacji

Korcula jest 50-kilometrową wyspą położoną na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Najbardziej znana jest jako domniemane miejsce narodzin słynnego podróżnika Marco Polo. Do wyspy tej można się łatwo dostać promami odpływającymi z głównych miast chorwackich tj. Split czy Dubrownik. Korcula jest bogata w malownicze krajobrazy, urokliwe miasteczka, bogatą historię i urzekające tradycje.

Korcula składa się z bujnych zielonych lasów, winnic, gajów oliwnych i uroczych miasteczek, takich jak np. Blato. Jest ono znane ze znajdujących się w nim barokowych kościołów oraz długiego bulwaru drzewek cytrusowych, sklepów, restauracji oraz hoteli. Popularna ze względu na piaszczyste, białe plaże, Lambarda posiada również kilka archeologicznych pozostałości po greckich i rzymskich osadach. Główne miasto wyspy – Korcula jest historycznym, otoczonym murami miastem z wenecką architekturą renesansową, kolorowymi targami i wieloma udogodnieniami dla turystów.

Unikalne dla Korculi są jej żywe tradycje kulturowe i festiwale, które są praktykowane przez wieki. Najbardziej znanym z nich jest rytuał Kumpanija obejmujący tańce rycerskie oraz rekonstrukcje średniowiecznych bitew z prawdziwymi mieczami. Innym popularnym wydarzeniem na wyspie jest Marco Polo Fest, święto muzyki pop organizowane na cześć historycznego odkrywcy.

Kuchnia, którą może się pochwalić wyspa Korcula jest jedną z jej największych atrakcji. Choć na całej wyspie znajduje się wiele międzynarodowych restauracji, warto spróbować lokalnych przysmaków, takich jak jagnięcina, peklowana szynka i świeże owoce morza grillowane z oliwą z oliwek i pietruszką. Nie można również przegapić rodzimych win z wyspy Posip i Rukatac.

13. Zagrzeb – stolica kraju

Stolica Chorwacji Zagrzeb

Zagrzeb to zarówno stolica jak i największe miasto w Chorwacji. Jest to tętniąca życiem metropolia pełna zarówno historycznych oraz nowoczesnych atrakcji turystycznych. Położony w północno-zachodniej Chorwacji miasto sięga II wieku naszej ery, kiedy to zostało po raz pierwszy założone przez węgierskiego króla Ladislausa. Dziś Zagrzeb jest rozległym, kosmopolitycznym miastem i sercem chorwackiej kultury, nauki i rządu.

Stolica podzielona jest na dwie części – Górne i Dolne Miasto. Górne Miasto jest historycznym centrum, gdzie turyści mogą spacerować brukowanymi uliczkami i zwiedzać stare, średniowieczne kościoły, wieże i pałace. Głównym obszarem Górnego Miasta, który jest chętnie zwiedzany przez turystów jest średniowieczna dzielnica Gornji Grad. Najpopularniejsze w tym rejonie atrakcje turystyczne obejmują katedrę z neogotycką fasadą, bliźniaczymi wieżami i skarbcem z dużą kolekcją sztuki religijnej i artefaktów, chorwacki parlament (Hrvatski sabor), kościół św. Marka ze słynnym kolorowym dachem pokrytym dachówką oraz 13-wieczną wieżę Lotrscak, na którą można się wspiąć, aby zobaczyć fantastyczne widoki na miasto i okolicę.

Jednymi z najważniejszych i najciekawszych miejsc w Zagrzebiu są Kamienna Brama z obrazem Matki Boskiej, która przetrwała wielki pożar w 1731 roku oraz Plac Ban Jelacic będący głównym placem miasta, a także miejscem, w którym można zobaczyć zabytkową architekturę i przepiękne restauracje. Tradycyjny rynek na świeżym powietrzu, Dolac Market, oferuje wiele stoisk sprzedających świeże produkty, odzież i lokalne rzemiosło. Wzdłuż Chodnika Strossmayera turyści mogą zobaczyć artystów, muzyków i innych wykonawców ulicznych.

14. Omiš – miasto piratów

Chorwacja ciekawe miejsca Omis

Omiš to jedno z największych miast Chorwacji położone pomiędzy Splitem a Dubrownikiem. Nie tylko jest to krajowa stolica przygody, ale również jego położenie, gdzie rzeka Cetina dociera do Adriatyku, jest oszałamiające!

Omiš ma mnóstwo niesamowitych miejsc i rzeczy do zobaczenia oraz zrobienia. Otoczony masywnymi kanionami, przepływającą przez miasteczko rzeką i turkusowymi kolorami morza, nie przestaje oferować wspaniałych widoków odwiedzającym go turystom. Nawet jeśli nie jest się zwolennikiem górskich krajobrazów, to miejsce to wygląda wprost magicznie. Stare Miasto to typowa dalmatyńska osada z dachami pokrytymi terakotą, pełna weneckich wpływów. Jego zwieńczeniem jest twierdza Mirabella – XIII-wieczna wieża używana przez piratów do pilnowania Kanału Brackiego dla przejeżdżających kupców.

Poszukiwacze wrażeń mogą wypełnić swoje dni raftingiem, zipliningiem, wędrówkami, via ferratą, snorkelingiem, kanioningiem, windsurfingiem i wspinaczką skałkową oraz zrelaksować się na jednej z wielu plaż w Omišu i jego okolicach. Wybierając się właśnie do tego miasta nie zapomnij o butach, w których możesz wejść do wody, ponieważ tamtejsze plaże są całkowicie kamieniste.

15. Makarska – malownicze wybrzeże

Makarska Riviera w Chorwacji

Makarska jest często wybieranym miejscem przez osoby, które szukają spokojnych i relaksujących wakacji. Na Riwierze Makarskiej znajduje się kilka kurortów, różniących się między sobą wielkością, a połączenie atrakcyjnych cenowo hoteli, dobrych lokalnych udogodnień i pięknych żwirowych plaż oznacza, że często można tu spotkać rodziny z dziećmi na wakacjach.

Makarska jest świetnym wyborem dla osób, które nie lubią zwiedzania, a jedynie zależy im na ciekawym spędzeniu czasu nad morzem z najmłodszymi, lub na imprezowaniu w dobrym towarzystwie. Największym kurortem jest sama Makarska, inne to bardziej spokojna i mniejsza Brela oraz bardzo popularna Baska Voda. W Makarskiej znajduje się imponujący klub Deep Makarska wydrążony w skalnej grocie.

Makarska jest oddalona od Splitu o około 1 godzinę i 15 minut drogi, więc łatwo można dotrzeć zarówno do niej jak i innych okolicznych kurortów. Istnieje również prom na wyspę Brač dla tych, którzy chcą spróbować czegoś innego na dzień lub dwa. Można również wypróbować letni katamaran łączący Makarską ze Splitem, Brac, Korculą, Mljet i Dubrownikiem.

Nie można także nie zwrócić uwagi na góry Biokovo za Riwierą – dla nieco bardziej odważnych jest tu wiele możliwości wspinaczki. Dla tych, którzy lubią łatwiejsze szlaki, ale nadal chcą podziwiać piękne widoki (które w pogodne dni sięgają aż do Włoch), istnieją także łagodne ścieżki.

16. Szybenik – najstarsze miasto

Chorwacja najlepsze miejsca Szybenik

Szybenik (Šibenik), zlokalizowany pomiędzy Zadarem a Splitem, jest idealnym miejscem na przystanek pomiędzy tymi dwoma popularnymi miastami, aby odpocząć od zgiełku i cieszyć się małomiasteczkową atmosferą i licznymi atrakcjami.

Szybenik został założony w XI wieku i jest najstarszym chorwackim miastem na wybrzeżu Adriatyku (inne miasta mogą być starsze, ale zostały założone przez Rzymian lub Greków).

Najważniejszym zabytkiem jest katedra św. Jakuba – wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zbudowana w XV i XVI wieku w stylu gotyckim i renesansowym. To miejsce, którego po prostu nie można przegapić będąc w Szybeniku, natomiast miasto to ma wiele innych, równie ciekawych miejsc do zaoferowania, takich jak np. Twierdza św. Michała. Kręte uliczki, urocze zakątki, małe kościoły – to wszystko znajdziesz w Szybeniku! Miasto może być również dobrą bazą wypadową do odkrywania niektórych pięknych, pobliskich atrakcji przyrodniczych, takich jak Park Narodowy Krka czy Wyspy Kornati.

Mapa – ciekawe miejsca w Chorwacji

Poniżej znajduje się mapa, na którą naniosłem wszystkie ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Chorwacji.

Które miejsce w Chorwacji wybrać?

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z Chorwacją, z pewnością zastanawiasz się, do którego miejsca powinieneś/powinnaś pojechać, biorąc pod uwagę tak duży wybór. Z mojego punktu widzenia, jeśli jest to jedna z Twoich pierwszych wizyt w tym pięknym państwie, to polecam zakwaterować się w okolicach miasta Split. Pozwoli Ci to bowiem na zobaczenie kilku pozycji z wymienionej listy jednocześnie (Split, Trogir, Brač, może Omiš, Hvar) oraz bardzo dobrze poznać kulturę oraz uroki Chorwacji. Jeśli jedziesz samochodem lub innym transportem lądowym, możesz po drodze zatrzymać się przy Jeziorach Plitwickich aby jeszcze bardziej urozmaicić swój wyjazd. Dla osób lubiących wyzwania, możliwe jest zaliczenie większości miejsc jednocześnie zjeżdżając całe wybrzeże od góry do dołu! 😀

Jeśli podobał Ci się wpis, to będę wdzięczny za udostępnienie go na Facebooku, Instagramie lub podzielenie się na blogu 🙂 Jeśli natomiast masz jakieś ciekawe pomysły, propozycje lub uwagi, zostaw swój komentarz poniżej. Chętnie odpowiem!

Najpiękniejsze miejsca i miasta w Hiszpanii - co warto zobaczyć?

14 Najpiękniejszych Miejsc i Miast w Hiszpanii – Co Warto Zobaczyć? (zdjęcia i mapa)

Najpiękniejsze miejsca i miasta we Włoszech - co warto zobaczyć?

17 Najpiękniejszych Miejsc i Miast we Włoszech – Co Warto Zobaczyć?