w

Wczasy w Hiszpanii – Najlepsze Oferty All Inclusive Last Minute

Witaj na naszym blogu! Poniżej zgromadziliśmy najciekawsze oferty wyjazdów do Hiszpanii spośród polskich biur podróży. Każda oferta po kliknięciu przenosi do strony wakacje.pl, na której sami zawsze rezerwujemy nasze wyjazdy w rekordowych cenach. 😎 Wybierz coś dla siebie 👇

ZOBACZ WSZYSTKIE

Hiszpania – najważniejsze informacje

Podróż do Hiszpanii to okazja do poznania wielu narodowych i naturalnych skarbów tego kraju. Od tancerek flamenco i matadorów, przez strzeliste gotyckie katedry i starożytne rzymskie ruiny, po rozległe równiny i wysokie szczyty górskie, Hiszpania wyczarowuje w umysłach podróżników cały wachlarz urzekających obrazów. Niezależnie od tego, czy chcesz uciec do sennej wioski na wzgórzu w Andaluzji, tańczyć do białego rana w nocnym klubie w Barcelonie, czy ucztować na tapas w Walencji, Hiszpania to bogactwo wspaniałych atrakcji i niezapomnianych wspomnień. To idealny kraj na wczasy dla Polaków, gdyż lot z Polski trwa niewiele, a oferty wczasów All Inclusive (nie tylko Last Minute) potrafią być naprawdę atrakcyjne.

Hiszpanię charakteryzuje łagodny klimat, piękne nadmorskie plaże, góry i równiny, a także bogata historia, którą można dostrzec w wielu miejscach tego kraju. Do tego wszystkiego dochodzą tętniące życiem miasta – Barcelona, Madryt i Sewilla mają swój własny, niepowtarzalny urok i zaskakujące atrakcje na każdym kroku. Na wsi, małe miasteczka takie jak Ronda czy Cuenca czas się nieco zatrzymuje, by dostrzec niepowtarzalne krajobrazy. No i na sam koniec wspaniała, hiszpańska kuchnia, która rozbudzi kubki smakowe niejednej osoby.

Wczasy w Hiszpanii – Położenie Kraju

Hiszpania położona jest w południowo-zachodniej części Europy, na Półwyspie Iberyjskim, który dzieli z sąsiadującą z nią Portugalią. Oprócz Portugalii, Hiszpania graniczy na północy z Francją i Andorą, a na południu jest oddzielona od Afryki Cieśniną Gibraltarską, która ma mniej niż 15 km szerokości. Hiszpania posiada również wiele wspaniałych wysp, w tym Baleary leżące na wschód od półwyspu oraz Wyspy Kanaryjskie, które znajdują się ponad 1000 km na południe od półwyspu, tuż przy wybrzeżu Afryki. Oprócz tego Hiszpania posiada również dwa miasta – Ceuta i Melilla, położone w północnej części Afryki, które również stanowią część narodu.

Hiszpania to historyczny kraj kamiennych zamków, ośnieżonych gór, rozległych zabytków i przepięknych miast, które uczyniły z niej jeden z ulubionych kierunków podróży wśród turystów. Kraj ten jest zróżnicowany geograficznie oraz kulturowo. Z tego powodu wczasy w Hiszpanii to także szansa na fascynujące wycieczki. Na północnym wschodzie kraju znajduje się szeroka dolina rzeki Ebro, górzysty region Katalonii i pagórkowata nadmorska równina Walencji. Z kolei na północnym zachodzie znajdują się Góry Kantabryjskie, surowe pasmo, w którym silnie zalesione, deszczowe doliny przeplatają się z wysokimi szczytami. Na południu znajdują się bogate w sady cytrusowe ziemie doliny rzeki Gwadalkiwir. Południowa część kraju to natomiast pustynia, będąca przedłużeniem Sahary. Porośnięte palmami, krzewami rozmarynu i inną tropikalną roślinnością, południowo-wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego i Baleary cieszą się łagodnym klimatem, który przyciąga miliony turystów każdego roku, zwłaszcza z Europy Północnej.

Wczasy w Hiszpanii – Pogoda

W Hiszpanii, ze względu na jej dużą powierzchnię, występują trzy różne strefy klimatyczne. Można się tu spodziewać klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się gorącym, suchym latem i łagodną, deszczową zimą. Na rozległym płaskowyżu centralnym, zwanym Meseta, panuje klimat bardziej kontynentalny, z gorącym, suchym latem i mroźną zimą. Deszcze padają przeważnie wiosną i jesienią. Góry otaczające płaskowyż mają wyższe opady deszczu i często występują tam obfite opady śniegu w zimie.

Na północ od Gór Kantabryjskich, w Kraju Basków, Kantabrii, Asturii i Galicji panuje klimat morski, z chłodnym latem i łagodną zimą. Pogoda jest często pochmurna i zaskoczeniem nie będą tutaj opady deszczu. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego klimat jest umiarkowany, a opadów deszczu można się spodziewać wiosną i jesienią. Obszar wokół Murcji ma klimat prawie afrykański; opady są niewielkie, a latem często występuje Calima, czyli gorąca mgła. Na wybrzeżu atlantyckim lata są chłodniejsze, a zimą występują dość obfite opady deszczu. W głębi lądu lata są gorące, a opady zmniejszają się. Na Balearach panuje klimat morski, z chłodnymi, wilgotnymi zimami i ciepłymi, suchymi latami.

Najlepszym czasem na wczasy w Hiszpanii jest późna wiosna (od kwietnia do maja) lub wczesna jesień (od września do października), ze względu na przyjemne temperatury i mniejsze tłumy. Wakacje w Hiszpanii (lipiec, sierpień) potrafią być naprawdę upalne. Jeśli jednak komuś nie przeszkadzają naprawdę wysokie temperatury i chce się porządnie wygrzać w słońcu to również w trakcie lata warto się tam udać. Różnorodność oferty tego kraju sprawia, że można znaleźć coś dla siebie o każdej porze roku.

Wczasy w Hiszpanii – Kuchnia

Tradycyjna kuchnia hiszpańska to potrawy proste, nieskomplikowane, oparte na składnikach dostępnych lokalnie lub uprawianych w regionie. Jej dwoma podstawowymi składnikami są oliwa z oliwek oraz czosnek. W gruncie rzeczy, nierzadko jedynymi wspólnymi składnikami używanymi w całym kraju są czosnek i oliwa z oliwek. Jednakże, ponieważ Hiszpania składa się z odrębnych regionów geograficznych, zamieszkałych przez różne grupy etniczne i kulturowe, a pogoda różni się w zależności od prowincji, kuchnie regionalne są bardzo zróżnicowane. Z tego powodu wczasy w Hiszpanii to idealny pomysł dla osób lubiących eksperymentować ze smakami.

Najbardziej znanymi potrawami kuchni hiszpańskiej poza granicami kraju jest paella, gazpacho, omlet ziemniaczany, cocido madrileño (duszona ciecierzyca z mięsem), szynka iberyjska, churros i tapas. Natomiast na hiszpańskich stołach można znaleźć wiele innych tradycyjnych, hiszpańskich dań. Główne składniki poszczególnych potraw różnią się w zależności od regionu:

– Murcja – uprawiane w ogrodach warzywa są podstawą w przepisach tego regionu. Niektóre michirones z gotowanym bobem i chorizo, szynką i papryką lub olla gitana (ciecierzyca z ziemniakami i dynią) to tradycyjne hiszpańskie dania, które rozgrzeją Cię w chłodne zimowe dni.

– Jeśli kochasz mięso koniecznie odwiedź Kastylię i León, które są idealnym miejscem by spróbować potraw mięsnych. Przekonasz się o tym, gdy spróbujesz soczystej wieprzowiny z Segowii z chrupiącą skórką.

Smaki morza – Galicja znana jest z wykorzystywania w swoich daniach najwyższej jakości owoców morza. Mowa tu o małżach, przegrzebkach i jednej z najpopularniejszych potraw, ośmiornicy, którą spożywa się ugotowaną i podawaną z cachelos (gotowanymi ziemniakami z solą i liściem laurowym). Na wybrzeżu Morza Śródziemnego do głównych dań należą świeże ryby, które można podawać pieczone, duszone lub grillowane.

Na zakończenie, w tradycyjnej kuchni hiszpańskiej nie brakuje deserów, takich jak tocinos de cielo, pestiños, crema catalana, sobaos, buñuelos czy tarta de Santiago. Są one równie pyszne, co słodkie, ponieważ ich głównymi składnikami są mąka, jajka i cukier.

 

Wczasy w Hiszpanii – Język

Jednym z powodów, dla których Hiszpania jest tak dobrze znana, jest język hiszpański, w którym mieszkańcy komunikują się tutaj na co dzień. Hiszpański, czyli kastylijski, jest jednym z języków o największej liczbie osób posługujących się nim na świecie. W Hiszpanii ma on bogate dziedzictwo i długą historię ewolucji, która w ciągu wieków rozwinęła się w wiele odmian języka hiszpańskiego, które istnieją dzisiaj na całym świecie. Hiszpański kastylijski jest oficjalnym językiem narodowym Hiszpanii. Na wakacjach w Hiszpanii można też bez problemu porozumiewać się po angielsku. Większość miejscowych w turystycznych regionach ma świadomość, że znajomość angielskiego jest niezbędna.

Istnieją jednak inne języki urzędowe, używane w wielu zróżnicowanych kulturowo regionach Hiszpanii, które stanowią ważną część hiszpańskiego dziedzictwa kulturowego. Język baskijski, galicyjski i kataloński to przykłady języków regionalnych, które przyczyniają się do bogatej różnorodności kulturowej, jaką cieszy się ten kraj. Chociaż hiszpański kastylijski jest oficjalnym językiem Hiszpanii, nie jest to jedyny język używany w tym kraju.

W czasach dyktatury Franco wiele z tych języków w Hiszpanii było represjonowanych. Jednak wraz z nastaniem demokracji regionalne języki w Hiszpanii mogły ponownie rozkwitnąć. Dziś języki te są prawomocnymi i akceptowanymi środkami komunikacji, szanowanymi przez całą społeczność hiszpańską.

W szkołach czasami język regionalny jest nauczany jako pierwszy język, a hiszpański jako drugi. Również w poszczególnych miastach w Hiszpanii znaki drogowe są często najpierw w języku baskijskim lub katalońskim, a dopiero potem w języku hiszpańskim.

Wczasy w Hiszpanii – Waluta

Oficjalną walutą w Hiszpanii jest euro. W kraju tym można płacić gotówką w prawie wszystkich przypadkach (zazwyczaj akceptowane są tylko euro). W niektórych sytuacjach, jeśli płatność dokonywana jest przez automat, może wystąpić konieczność zapłacenia kartą.

Opcja płacenia kartami kredytowymi i debetowymi, głównie Visa i Mastercard, jest bardzo rozpowszechniona. W przypadku płatności kartą może być jednak wymagany minimalny próg kwoty w wysokości około 10 euro i może ona podlegać prowizji w zależności od warunków karty.

Ponadto, będąc na wczasach w Hiszpanii łatwo jest znaleźć bankomaty do wypłaty gotówki w centrach handlowych i dzielnicach handlowych, dużych ośrodkach miejskich i centrach historycznych w małych miastach. Gotówkę można wymienić na euro w kantorach, bankach, większości hoteli i biur podróży.

Majorka najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne

12 Najpiękniejszych Miejsc i Miast na Majorce – Co Warto Zobaczyć?

Wczasy wakacje Grecja all inclusive last minute

Wczasy w Grecji – Najlepsze Oferty All Inclusive Last Minute