Wiele osób poszukuje destynacji podróżniczych i ciekawych miejsc do odwiedzenia tylko za granicą, tymczasem wiele pięknych cudów natury i fascynujących miast można zwiedzić w obrębie naszego kraju, o czym przekonacie się w dzisiejszym artykule.
Mimo, że historia Polski wiązała się z licznymi najazdami i wieloma latami w niewoli, wiele pięknych zabytków i miast pozostało nienaruszonych i stanowią obecnie atrakcje turystyczne dla podróżnych z całego świata. Wszystko to wzbogacone jest pięknym krajobrazem, jaki podziwiać możemy na terytorium rodzinnego kraju. Zapraszam do przekonania się zatem, jakie są najpiękniejsze miejsca i miasta, które warto zobaczyć w Polsce.
Lista, którą przygotowałem zawiera najpiękniejsze miejsca w Polsce w kolejności od najpopularniejszych wśród turystów. Z pewnością każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zachęcam do podzielenia się swoimi faworytami w komentarzach! Na koniec wpisu zamieszczona została także mapa wszystkich wymienionych lokalizacji.
Spis treści
1. Kraków
Kraków jest jednym z najstarszych miast w Polsce, które było zamieszkane już w VII wieku. Biorąc pod uwagę fakt, że miasto to uniknęło większości zniszczeń spowodowanych wybuchem II wojny światowej, które drastycznie dotknęły inne polskie miasta takie jak np. Warszawa, centrum Starego Miasta w Krakowie wciąż zachowuje swoją zdumiewającą, średniowieczną architekturę. Zamek na Wawelu oraz historyczna dzielnica Kazimierz, znana również jako Stara Dzielnica Żydowska, zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jednocześnie są to najczęściej odwiedzane atrakcje w Krakowie.
W Krakowie znajduje się około 40 parków miejskich, w tym XIX-wieczne Planty, które zajmują powierzchnię ponad 200 000 metrów kwadratowych i tworzą zielony okrąg wokół centrum miasta. Innym równie pięknym i ciekawym miejscem jest Lasek Wolski położony w odległości zaledwie kilku minut od centrum miasta, w którym znajduje się wiele szlaków turystycznych i rowerowych na rozległym obszarze leśnym.
W deszczowe dni warto odwiedzić liczne krakowskie muzea, zwłaszcza Narodowe Zbiory Sztuki na Wawelu, w którym można zobaczyć meble z tamtej epoki, ogromną kolekcję flamandzkich gobelinów, klejnoty królewskie oraz kolekcję broni i zbroi z XV wieku. Z kolei niezwykle dogłębne spojrzenie na dawny Kraków i jego ulice można zobaczyć będąc w Muzeum Podziemia Rynku.
Wiele głównych atrakcji tego rejony znajduje się poza miastem i są one często traktowane jako jednodniowe wycieczki. Godnymi uwagi punktami są najstarsza na świecie działająca kopalnia soli Wieliczka, oraz obozy koncentracyjne Auschwitz-Birkenau.
2. Trójmiasto
Kolejnym niesamowitym kompleksem miast pod względem polskiej kultury, kuchni i architektury jest Trójmiasto, gwarantujące przyjezdnym szereg atrakcji i pięknych widoków. Składa się z Gdańska, Gdyni i Sopotu, między którymi poruszać się można w sprawny sposób. Dzięki temu nasza wycieczka może być wyjątkowo bogata.
Gdańsk, najstarsze, największe i najbardziej znane na świecie miasto Trójmiasta, od wieków stanowi ważny ośrodek życia gospodarczego i kulturowego w Polsce. Można w nim dostrzec unikalną architekturę pomorza, ukształtowaną przez bogatą historię miasta. Zwiedzanie starówki może zaskoczyć każdego pięknem swoich kamienic, urokliwych restauracji i tętniącym życiem rynkiem. Sopot z kolei to świetne miejsce na spędzenie czasu w jednej z nadmorskich restauracji i spacer po kultowym molo. Miasto posiada także szerokie plaże, co pozwala na pełny wakacyjny wypoczynek. Gdynia również jest ciekawym celem podróży za sprawą m.in portu pełnego niesamowitych statków.
Trójmiasto jest idealnym celem podróży na wakacje, ponieważ pozwala połączyć wypoczynek na plaży, gwarantując przy tym wysokiej klasy hotele, atrakcyjne pensjonaty i bardzo szerokie możliwości zwiedzania. Dodatkowo, pogoda w zatoce bywa nieco bardziej atrakcyjna niż na zachodniej części wybrzeża Polski, ze względu na osłonięcie mierzeją Helską.
Tani wyjazd na wczasy? 😎
To prawdopodobnie najlepsza Polska strona do rezerwowania wakacji marzeń w niskiej cenie… Nasze wczasy rezerwujemy właśnie tutaj 👇
3. Góry Tatry
Tatry wraz z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, położonym w południowo-centralnej Polsce, stanowią naturalną granicę pomiędzy Słowacją i Polską, choć większa część pasma górskiego leży na terenie Słowacji. Założony w 1954 roku park to głównie lasy, łąki i liczne formacje skalne pokrywające Tatry. Po polskiej stronie parku znajduje się ponad 270 km szlaków turystycznych, które są odwiedzane przez tysiące turystów spragnionych wędrówek górskich każdego roku.
Najwyższym szczytem Polski są Rysy, znajdujące się w Tatrach Polskich. Liczą one 2500 metrów i są jednocześnie najwyższym szczytem Tatr w obu krajach. Bez problemu na ich szczyt można udać się samodzielnie, a wędrówka ta trwa około 12 godzin, natomiast widoki z góry rekompensują każdy wysiłek włożony we wspinaczkę. Ponadto w parku znajduje się ponad 600 jaskiń, z których najdłuższą (23 kilometry) i najgłębszą (824 metry) jest Wielka Śnieżna. W parku jest również ponad 30 jezior alpejskich oraz wodospad Wielka Siklawa, którego wysokość sięga 70 metrów.
Morskie Oko jest największym jeziorem w parku. Jest ono położone w głębi parku i można do niego dotrzeć po prawie dwugodzinnej wędrówce przez wzgórza i gęsty las sosen. Więcej o Morskim Oku w dalszej części artykułu.
4. Warszawa
Warszawa to obecna stolica Polski zamieszkiwana przez prawie 2 mln osób. Jest to szczególnie ważne miasto dla Polaków, głównie ze względu na swoją dawną historię. Warszawa po II wojnie światowej legła w gruzach – prawie 85% budynków zostało zniszczonych i zamienionych w popiół przez nazistów. Zaraz po zakończeniu wojny miasto rozpoczęło intensywną odbudowę historycznego centrum na podstawie oryginalnych planów. W rezultacie, barokowe i renesansowe domy kupieckie, które można dziś zobaczyć, są doskonałymi replikami oryginalnych budynków z dawnych lat.
Pomimo wybuchu II wojny światowej, miasto to jest bardzo bogate kulturowo i znajduje się tutaj ponad 60 rozmaitych muzeów. W Muzeum Narodowym, będącym kroniką historii miasta, znajduje się również największa kolekcja obrazów w Polsce – w tym kilka dzieł sztuki pochodzących z prywatnej kolekcji Adolfa Hitlera. Oprócz muzeów sztuki i historii w Warszawie jest również kilka równie ciekawych miejsc, w tym jedyne na świecie Muzeum Plakatu, muzeum poświęcone Powstaniu Warszawskiemu z czasów II wojny światowej, Muzeum Neonów czy Muzeum Karykatury.
Do najpiękniejszych parków w Warszawie można bez wątpienia zaliczyć Pałac Łazienkowski, który jest otoczony przepięknymi ogrodami. Jest to XVIII-wieczny pałac otoczony 76 hektarami lasu miejskiego, w okolicy którego znajduje się również planetarium, teatru na wolnym powietrzu, pawilony i wiele innych atrakcji. Inne świetne atrakcje tego miasta to Warszawskie Zoo czy Centrum Nauki Kopernik, w którym zarówno młodsi jak i ci starsi turyści spędzą miło i ciekawie czas.
Warto się również wybrać na spacer po Krakowskim Przedmieściu, na którym zobaczyć można stare kamienice, które zostały odrestaurowane po wojnie, pomnik Mikołaja Kopernika, kolumnę Zygmunta III Wazy, Pałac Prezydencki czy Polską Akademię Nauk.
5. Wrocław
Wrocław to jedno z najbardziej malowniczych miast w Polsce lecz warto zaznaczyć, że nie zawsze było ono miastem polskim. Na przestrzeni wieków Wrocław należał do wielu części Europy, od Królestwa Czech, przez Prusy, po Niemcy. Wrocław jest oficjalnie częścią Polski dopiero od 1945 roku, po tym jak koniec II wojny światowej zmienił niektóre linie graniczne w Europie.
Muzeum Lubomirskich jest idealnym miejscem, które warto odwiedzić, aby poznać bliżej historię tego miasta (obejmuje ono inwazję na miasto przez siły nazistowskie, następnie przez Związek Radziecki, jak również wiele wydarzeń z okresu II wojny światowej). Muzeum Miejskie Wrocławia uzupełnia tę historię o dzieje Wrocławia na przestrzeni ostatnich 1000 lat.
Najstarszym miejscem we Wrocławiu jest XIII-wieczny Rynek Główny, na którym znajduje się kościół św. Elżbiety oraz Stary Ratusz. Kilka kroków dalej znajduje się Muzeum Pana Tadeusza, z multimedialnymi eksponatami poświęconymi polskim zwyczajom. Elementem, który szczególnie przyciąga turystów są kolorowe kamienice na rynku, które w połączeniu z ich przepiękną architekturą tworzą niesamowity i niespotykany klimat tego miejsca.
Wybierając się na spacer po mieście można poszukać wrocławskich krasnali – ponad 350 malutkich figurek elfów z brązu, które można znaleźć w całym mieście i są one ukryte za rogami budynków, na chodnikach i przy latarniach.
6. Mazury
Pojezierze Mazurskie, od dawna ulubione miejsce urlopowe Polaków, wypełnia się po brzegi kamperami, turystami i żeglarzami w cieplejszych miesiącach roku, kiedy to w promieniach bałtyckiego słońca mienią się połyskujące połacie jego słynnych wód. W okolicy znajduje się ponad 2 000 jezior, z których największe tłumy przyciągają Śniardwy (największe jezioro w Polsce) i jezioro Mamry. Nie brakuje tu również pięknych rzek, a także urokliwych miasteczek, takich jak Giżycko, Ełk czy Mikołajki. Wszystkie z nich są wyjątkowo dobrze nastawione na turystów i gwarantują szereg atrakcji w postaci restauracji, barów czy tętniących życiem promenad.
Mazury to jedno z najlepszych miejsc w Polsce, aby wyjść na zewnątrz i doświadczyć wspaniałej przyrody. Od spływów kajakowych malowniczą rzeką Krutynią i wycieczek rowerowych przez gęste lasy, po żeglarstwo i wędkarstwo na największych jeziorach w kraju, jest tu mnóstwo atrakcji do wyboru.
7. Malbork
Malbork, położony pomiędzy Jeziorami Elbląskimi a pofałdowanymi polami Mazur, jest domem dla jednego z najbardziej fascynujących średniowiecznych zabytków w całej Europie. Dla miłośników historii i wspaniałej architektury nie ma chyba piękniejszego miejsca w całej Polsce, a wśród rozległych kompleksów zamkowych (które razem tworzą jeden z największych na świecie) można znaleźć nieskończoną ilość okazji do zrobienia zdjęć. Jeden z najpiękniejszych widoków na twierdzę z czerwonej cegły roztacza się z przeciwległego brzegu rzeki Nogat, gdzie pokryte czerwoną dachówką mury i strzeliste budynki wewnętrzne można podziwiać w całej okazałości.
W obrębie zamku organizowane są liczne rekonstrukcje i festyny, w których uczestnictwo będzie świetną atrakcją dla miłośników historii średniowiecza.
8. Morskie oko
Morskie Oko jest jednym z najbardziej popularnych i kultowych miejsc w Tatrach, odwiedzanym przez ponad 50 000 turystów rocznie. Mimo, że prawdopodobnie każdy doskonale je zna, warto jest tam wrócić i upewnić się, że zaliczyło się wizytę zarówno latem, jak i zimą (w zimowych miesiącach zbiornik zamarza).
Według legendy jezioro było połączone z morzem podziemnym korytarzem, stąd nazwa „Morskie Oko”. Szczyty Tatr, które otaczają jezioro, wznoszą się na najwyższą w Polsce wysokość i gwarantują piękne widoki. Wędrówka do Morskiego Oka z Palenicy Białczańskiej zajmuje dwie godziny, co stanowi dystans 8 kilometrów. Wielu turystów decyduje się na przejazd wozem konnym do Włosienicy, skąd do pokonania pozostaje tylko 1,5 kilometra. Na szczycie znajdują się dwa schroniska, które będą pomocne aby spędzić więcej czasu na eksploracji okolicznych, górskich szlaków gwarantujących piękne widoki i kontakt z naturą.
9. Łeba (Słowiński P.N)
Słowiński Park Narodowy koło Łeby chroni największy w Europie obszar ruchomych wydm. Wydmy osiągają wysokość 30-40 metrów, a ich prędkość przemieszczania się może wynosić nawet 10 metrów rocznie. Jest to unikalne zjawisko przyrodnicze. Poruszane są przez wiatr. Drobne ziarenka piasku ze szczytów wzgórz nieustannie zmieniają swoje położenie. Najwyższą z wydm jest Łącka Góra o wysokości ponad 40 metrów. Z jej szczytu rozciąga się piękny widok na jezioro Łebsko z jednej strony i Morze Bałtyckie z drugiej.
W okolicach Łeby znajdują się również inne miejsca warte odwiedzenia. Na przykład przy ulicy Kościuszki 86 znajduje się najstarszy dom w Łebie. Został on wybudowany przez kupca Johanna Mampego w 1723 roku. Ponadto archeolodzy odnaleźli ślady legendarnego Zasypanego Miasta. Miasto zostało opuszczone przez mieszkańców w XVI wieku. Wcześniej opowieści o Pogrzebanym Mieście traktowane były jedynie jako bajka. Teraz można przyjrzeć się historii tego miejsca sprzed ponad 500 lat. Oprócz tego, całe miasto Łeba to świetny kurort wakacyjny z licznymi atrakcjami, które gwarantują udany wyjazd!
10. Toruń
Toruń to miasto z niezwykle bogatą historią i architekturą, które każdy Polak powinien odwiedzić choć raz w życiu. Swoją światową sławę zawdzięcza m.in pysznym tradycyjnym piernikom, Mikołajowi Kopernikowi i świetnie zachowanym budynkom, które nie uległy zniszczeniu w trakcie II Wojny Światowej.
W 2007 roku Toruń został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stare Miasto zostało nazwane jednym z siedmiu cudów Polski. Najlepszym sposobem, aby tego doświadczyć, jest przejście całej drogi przez Stare Miasto, kończąc na słynnym ratuszu. Przypomina on wielu turystom ratusz w Gdańsku, z tą różnicą, że wieża zegarowa nie ma skośnego dachu. Zwiedzanie najważniejszych atrakcji trwa około trzech godzin i prowadzi do takich miejsc jak Łuk Cezara, Kościół Mariacki, Pomnik Kopernika i Brama Świętego Ducha.
Koniecznym punktem wycieczki jest także dom rodzinny wspomnianego Mikołaja Kopernika, który w fascynujący sposób prezentuje biografię wybitnego Polaka. Budynek ma obecnie charakter muzeum.
11. Białowieża
Dzika i pierwotna kraina, która znajduje się na granicy Polski i Białorusi na skrajnym wschodzie kraju, może zaskoczyć każdego pięknem wszechobecnej natury. Puszcza Białowieska jest uważana za jeden z ostatnich śladów dziewiczych lasów w Europie. Łącznie zajmuje powierzchnię ponad 3000 km2 i jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na swoje środowisko i nienaruszone piękno przyrody. Na niekończących się szlakach turystycznych, które wiją się w głąb tutejszych lasów, można zobaczyć kolosalne dęby takie jak Dąb Wielki Mamamuszi i Król Nieznanowa (które wznoszą się ponad 30 metrów nad głową) lub wędrujące stada zagrożonych żubrów.
Białowieża to prawdziwy raj dla miłośników natury, gdyż znaleźć tu można przeróżne okazy flory i fauny, posłuchać dźwięków lasu i odpocząć od zgiełku i pośpiechu przeludnionych miast. W miejscu tym odnajdą się także fani fotografii, gdyż królująca tu natura daje się uchwycić w niesamowitych ujęciach zapierających dech w piersiach.
12. Bieszczady
Bieszczady to potężne pasmo górskie, które rozciąga się aż do granic Ukrainy i Słowacji. Wyjątkowość Bieszczadów polega na tym, że występuje tu polonica (rodzaj górskiej łąki), która występuje tylko w regionie Karpat. Dzięki temu, że doliny i łąki łagodnie opadają w górę i w dół, a nie są zbyt strome, jest to idealne miejsce do wędrówek i jazdy na rowerze.
Jednym z najbardziej znanych szlaków łąkowych jest Połonina Wetlińska, wznosząca się na wysokość 1255 m n.p.m. Jest to malownicze, łagodne wzniesienie, które nie powinno zająć więcej niż dwie godziny by dojść na jego szczyt. Na szczycie znajduje się mały pensjonat – jedyny w całym paśmie górskim – oferujący przekąski i napoje oraz nocleg dla osób, które chcą przedłużyć swój pobyt w tym rejonie.
Duży obszar Bieszczadów jest częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO „Karpaty Wschodnie”, który jest zamieszkiwany przez niedźwiedzie brunatne, wilki i żubry, i w większości jest on pokrytym lasem bukowym.
13. Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Polsce, o powierzchni zaledwie 21,46 km2, położony zaledwie 16 kilometrów od Krakowa. Jest on gęsto zalesiony i można w nim zobaczyć przepiękne, strzeliste, wapienne klify, ponad 400 jaskiń i dwie doliny rzeczne. Teren parku zamieszkuje ponad 500 gatunków motyli, które wiosną i latem opanowują szlaki i kwitnące doliny.
Szlak Orlich Gniazd, będący najbardziej znanym w Polsce szlakiem turystycznym i pieszym, łączy 25 zamków i wież strażniczych, w tym renesansowy zamek w Pieskowej Skale i ruiny zamku gotyckiego, które znajdują się w granicach parku. Na terenie parku znajdują się również dwa muzea, w tym oddział Państwowych Zbiorów Sztuki.
14. Zalipie
Zalipie to malutka wieś w Polsce położona w województwie małopolskim. Swoją popularność i niezwykły wygląd zawdzięcza ludowym malowidłom w kwiaty, które zdobią prawie każdy budynek w okolicy. Tradycja ta rozpoczęła się ponad sto lat temu, kiedy to miejscowe kobiety za pomocą mieszanki sproszkowanego barwnika i mleka pokrywały zabrudzone powierzchnie kolorowymi wzorami. Dziś prawie każda chałupa, stodoła, płot, a nawet kościół św. Józefa jest pomalowany w ten sposób – podobnie jak wiele pomieszczeń wewnętrznych, w tym ściany i meble.
Spośród wielu udekorowanych budynków, Dom Kobiet Malarek jest chyba najbardziej urokliwy i zachwycający. Jest to dawny dom Felicji Curyłowej, malarki z początku XX wieku, urodzonej w Zalipiu – cały jej dom, wewnątrz i na zewnątrz, pokryty jest malowidłami kwiatów i został przekształcony w muzeum ludowe. Muzeum przedstawia historię tej tradycji i sposób malowania kwiatów, a zwiedzający mają możliwość samodzielnego namalowania tradycyjnych wzorów.
Mapa – najpiękniejsze miejsca w Polsce
Poniżej znajduje się mapa na którą naniosłem wspomniane najciekawsze miejsca, które warto zobaczyć w Polsce.