w

11 Najpiękniejszych Miejsc i Miast w Bułgarii – Co Warto Zobaczyć? (Zdjęcia i Mapa)

Bułgaria to popularny wśród polskich turystów kierunek wakacyjny, słynący ze słonecznej pogody, szerokich, piaszczystych plaż, imprez i różnorodnych hoteli. Położona jest na wspaniałym Półwyspie Bałkańskim z dostępem do Morza Czarnego. Stanowi idealną propozycję zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i osób szukających przygody i rozrywki. Bułgaria posiada także wiele atrakcji turystycznych w głębi swojego terytorium i urokliwych miejscowości o tradycyjnej kulturze, która zaskoczy każdego! Warto zaznaczyć, że w głębi lądu jest to kraj o bardzo dziewiczym charakterze, zatem jego zwiedzaniem mogą zainteresować się osoby nie przepadające za tłumami turystów. W tym poście przedstawię zatem wszystkie propozycje na najpiękniejsze miejsca i miasta w Bułgarii, które warto zobaczyć. Z pewnością o wielu z nich nie miałeś(aś) pojęcia!
Najpiękniejsze miejsca w BułgariiNajpiękniejsze zabytki w BułgariiNajpiękniejsze plaże w BułgariiNajpiękniejsze miejsca w BułgariiNajlepsze miejsca w Bułgarii
Lista, którą przygotowałem zawiera najciekawsze miejsca i miasta w Bułgarii, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Od słonecznych wybrzeży na Złotych Piaskach, po górzyste tereny kurortu Bansko, Bułgaria posiada wszystko to, czego mogą poszukiwać turyści. Dodatkowo, jest to kraj atrakcyjny pod względem cen, co z pewnością przyciągnie osoby chcące spędzić udane wakacje nie wydając przy tym majątku 🙂 Zapraszam zatem do przekonania się, jak ciekawe i rozrywkowe miejsca można znaleźć w Bułgarii. Na koniec wpisu umieściłem także mapę zawierającą wszystkie wymienione lokalizacje.

1. Warna – złote piaski

Najpiękniejsze miejsca w Bułgarii Warna

Warna jest jedną z najpopularniejszych destynacji w kraju, często nazywana także morską stolicą Bułgarii. Jest to również trzecie co do wielkości największe miasto w tym kraju. W lecie jest to tętniące życiem miejsce z wieloma atrakcjami i festiwalami, zapewniające rozrywkę mieszkańcom oraz turystom. Odbywa się tu m.in. międzynarodowy konkurs baletowy, festiwal jazzowy, festiwal folklorystyczny czy festiwal muzyczny. W okolicy znajdują się trzy główne plaże, na których można znaleźć nadmorskie restauracje i bary oferujące lokalne potrawy i pyszne drinki, rozmaite sporty wodne czy chociażby leżaki dla osób chcących odrobinę odpocząć i złapać kilka promieni słońca.

Jednym z najpiękniejszych miejsc w mieście jest Ogród Morski – jest to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców, którzy uwielbiają chodzić tam na spacery. Kiedy już będziecie mieli dość plaż, morza i słońca, możecie odwiedzić Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Archeologiczne lub Akwarium Warneńskie, które są również ciekawymi atrakcjami tego miejsca. Innymi równie ciekawymi atrakcjami, które warto zobaczyć będąc w Warnie to przede wszystkim Łaźnie Rzymskie, Opera Barokowa, a także Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

2. Veliko Tarnovo – malownicza wioska

Najpiękniejsze miejsca w Bułgarii Veliko Tarnovo

Jest to małe miasteczko położone w środkowej części Bułgarii, znane z imponującej Twierdzy Tsarevets. Niegdyś był to dom lokalnych władców, przez co miasto to jest również nazywane „miastem carów”. Fort jest otoczony 1000 metrowymi, kamiennymi murami. Z wielu ich miejsc można podziwiać okoliczne malownicze wzgórza i urokliwe zabudowania. Mniej znanym faktem jest to, że miasto było stolicą Bułgarii między XII a XIV wiekiem, w okresie świetności Drugiego Imperium Bułgarskiego.

Stara część miasta została zbudowana na wzgórzach i znajduje się tam wiele krętych, brukowanych uliczek, tradycyjnych domów oraz starożytnych kościołów. Niedaleko leży słynny Klasztor Przemienienia Pańskiego, który charakteryzuje się piękną architekturą i zapierającymi dech w piersiach dziełami sztuki z czasów starożytnych. Warto się również wybrać na spacer po uliczce Gurko i kupić ręcznie robione pamiątki w Samovodska Charshia.

Wieki temu miasto to szczyciło się ponad 30 klasztorami, ale ten wyżej wspomniany pozostaje najlepszym zachowanym przykładem. Tymczasem nowa część miasta stała się integralnym centrum gospodarczym i administracyjnym północnej Bułgarii. Posiada nowoczesne restauracje oferujące przepyszne jedzenie oraz wiele miejsc, w których można się zatrzymać.

Tani wyjazd do Bułgarii? 😎

To prawdopodobnie najlepsza Polska strona do rezerwowania wakacji marzeń w niskiej cenie… Nasze wczasy rezerwujemy właśnie tutaj 👇


PRZEGLĄDAJ OFERTY

3. Sofia – wielokulturowa stolica

Najpiękniejsze miejsca w Bułgarii Sofia

Sofia jest wyjątkowym miejscem z niesamowicie bogatą historią. Centrum miasta jest pełne ruin i historycznych zabytków, które przypominają odwiedzającym i mieszkańcom o długiej historii tego kraju i jest ono stale badane. Ostatnie odkrycie miało miejsce między 2010 a 2012 rokiem, kiedy to cała część starożytnego miasta Serdica została znaleziona podczas prac wykopaliskowych na jednej ze stacji metra. Do najbardziej znanych atrakcji miasta należą: Sobór Aleksandra Newskiego, Cerkiew Świętej Sofii z podziemnym muzeum i nekropolią, Cerkiew Świętego Jerzego z IV w. oraz Cerkiew Boyana, wpisana na listę UNESCO.

W czasie pobytu warto odwiedzić jedną z wielu miejskich galerii lub muzeów, a poza tym w mieście znajdują się niezliczone, dobrze utrzymane parki, a tuż za nimi dziewicze tereny turystyczne. Należą do nich m.in. góra Witosza sięgająca 2000 metrów nad poziomem morza z niesamowitym widokiem na okoliczne jeziora i naturę. Sofia zaspokoi potrzeby każdego, zaczynając od ekscytującego życia nocnego i niedrogiego zakwaterowania po urocze butiki i urokliwe brukowane uliczki.

Sofia jest także skupiskiem wielu wspaniałych muzeów takich jak np. Narodowe Muzeum Historii, gdzie można zobaczyć niektóre z najbardziej znanych starożytnych skarbów na świecie, Narodowe Muzeum Historii Naturalnej, Narodowe Muzeum Archeologicznego, Narodowa Galerii Sztuki, która mieści się w byłym pałacu królewskim czy też Muzeum Sztuki Socjalistycznej.

4. Plovdiv – miasto 7 wzgórz

Najpiękniejsze miejsca w Bułgarii Plovdiv

Plovdiv to jedno z najbardziej starożytnych miast w Europie i jedno z najciekawszych miast wartych odwiedzenia w Bułgarii. Położone w południowej Bułgarii, Plovdiv jest jak skansen historii Bułgarii i zaskakuje odwiedzających swoją różnorodnością. Plovdiv było kiedyś jednym z głównych miast Imperium Rzymskiego. Dziś można tam zwiedzić Amfiteatr Rzymski, który nadal funkcjonuje jako teatr na świeżym powietrzu, a także Stadion Rzymski, Forum i Rezydencję Eirene. Można zatem powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju bułgarski Rzym 😉 Niepowtarzalną atmosferę można poczuć na Starym Mieście pełnym brukowanych uliczek i kolorowych domów w stylu Odrodzenia Narodowego, z których większość została przekształcona w muzea.

Plovdiv stało się ostatnio popularne ze względu na rozwijającą się gastronomię oraz winiarstwo. Tradycyjne, lokalne winiarnie znajdują się na terenie całego miasta oraz w jego okolicach, a tutejsi Bułgarzy są bardzo dumni z możliwości produkcji tego trunku, co czym często raczą przybywających do tego miejsca turystów.

Od autora bloga:
Może Cię zainteresować

5. Nessebar – portowy kurort

Najpiękniejsze miejsca w Bułgarii Nessebar

Nesebar jest miejscem znanym ze znajdujących się w nim pięknych ruin oraz wspaniałych plaż. Starożytna część miasta położona jest na wyspie połączonej z lądem wąską, sztuczną groblą i można na niej znaleźć ślady okupacji przez wiele różnych cywilizacji w trakcie swojego istnienia. Nessebar jest jak muzeum na świeżym powietrzu, które odkrywa przed zwiedzającymi 3000 lat historii. To starożytne miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i latem jest odwiedzane przez tysiące turystów.

Wiele kościołów znajdujących się w mieście jest w większości w ruinie, natomiast mimo to warto je zobaczyć, ponieważ są one dość ciekawą atrakcją. Do najbardziej znanych kościołów w mieście można zaliczyć kościół św. Stefana, który pochodzi z XI wieku oraz kościół Chrystusa Pantokratora, który został stworzony w XIII wieku. Ten ostatni jest wspaniałym przykładem średniowiecznej architektury, który mimo lat jest świetnie zachowany.

Poza historią, turyści często odwiedzają ten region ze względu na znajdujące się tu piękne plaże wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Miejsce to jest często nazywane „Perłą Morza Czarnego”. Z tego względu jest to jeden z najpopularniejszych kurortów nadmorskich w Bługarii. Najbardziej imponującą plażą jest Słoneczny Brzeg, ale w szczycie sezonu potrafi być ona dość zatłoczona przez turystów. Jest to natomiast idealne miejsce na wakacje dla osób, które chcą zarówno odpocząć jak i świetnie się bawić mając gwarancję pięknej pogody.

6. Klasztor Rila – Rylski Monastyr

Najpiękniejsze miejsca w Bułgarii Rila klasztor

Klasztor Rila, usytuowany w górach Rila w południowo-zachodniej Bułgarii, jest wspaniałym zabytkiem tego kraju. Został on założony w X wieku przez św. Jana pustelnika z Riły. Nie ma chyba nikogo, kto nie byłby w stanie rozpoznać czarno-białych łuków klasztoru, fasady w czerwono-białe pasy i starej kamiennej wieży. Klasztor jest pięknie zdobiony freskami i stanowi doskonały przykład rzemiosła narodowego odrodzenia. Każdego roku odwiedzają go setki pielgrzymów i turystów, a od wieków jest to miejsce o ogromnym znaczeniu duchowym. Nie jest więc zaskoczeniem, że klasztor został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Klasztor skrywa nawet kilka własnych tajemnic. Mówi się, że czasami znajdowali tu schronienie przywódcy rewolucji, w tym niesławny Wasyl Lewski i Pejo Jaworow. Klasztor odegrał także ważną rolę w zachowaniu bułgarskiej kultury literackiej, ponieważ w jego bibliotece znajduje się około 250 manuskryptów z okresu od XI wieku do XIX wieku.

7. Sozopol – wakacyjne miasteczko

Najpiękniejsze miejsca w Bułgarii Sozopol

Urocze nadmorskie miasteczko Sozopol jest najstarszym miastem w Bułgarii. Zostało założone w 610 r. p.n.e. przez Greków, dla których było to centrum sztuki oraz miejsce zbawienia. Do dziś zachowały się tam archeologiczne dowody ich pobytu w tym miejscu. Z biegiem lat inne imperia i władcy zaczęli zajmować te tereny, w związku z czym na półwyspie tym zachowały się pozostałości średniowiecznego kompleksu chrześcijańskiego, a także starożytne mury i twierdze.

W dzisiejszych czasach większość ludzi odwiedza ten region ze względu na wspaniałe nadmorskie kurorty, dominujące na wybrzeżu, bajeczne plaże oraz urokliwe brukowane uliczki, wśród których znajdują się świetne restauracje i kluby nocne. W mieście regularnie odbywają się imprezy kulturalne, tak więc każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. Dla osób, które wolą coś ciekawszego niż samo opalanie na plaży można skorzystać z rozmaitych sportów wodnych jakie oferują tamtejsi mieszkańcy. Należą do nich m.in. surfing, skutery wodne, żeglarstwo, wakeboarding czy siatkówka.

presety do zdjęć

Przeglądaj presety do zdjęć

8. Bansko – górski kurort

Najpiękniejsze miejsca w Bułgarii Bansko

Miasto Bansko znane jest jako kurort narciarski będący numerem jeden w Bułgarii. Znajduje się ono w południowej części kraju i jest położone u podnóża gór Pirin, których szczyt osiąga 2914 metrów. Jest to miasteczko położone 160 km od stolicy Bułgarii – Sofii.

Ośrodek narciarski Bansko posiada jeden z najdłuższych sezonów narciarskich w Bułgarii. Regularnie konkuruje on z ośrodkami we Francji czy Szwajcarii, oferując wysokiej jakości stoki i sprzęt narciarski za cenę niższą niż w Alpach. Sam ośrodek i miasto, posiada niezliczoną ilość restauracji après-ski i atrakcji życia nocnego, a także światowej klasy uzdrowiska, w których można się relaksować po zimowym szaleństwie na stoku. Co roku w mieście odbywa się Bansko Jazz Festival, który przyciąga międzynarodowych uczestników i znanych bułgarskich wykonawców.

9. Belogradchik – Skały Białogradzkie

Najpiękniejsze miejsca w Bułgarii Belogradchik

Skały białogradzkie to formacja skalna tworząca pas o szerokości 3 km, długości 30 km oraz wysokości sięgającej około 200 metrów. Powstały one na dnie morza w wyniku zjawiska kompresji, które rozpoczęło się 230 milionów lat temu, a następnie erozji w ciągu ostatnich 45 milionów lat. W skałach zbudowanych głównie z wapienia, znajdują się setki jaskiń, w tym Jaskinia Magura, w której odkryto kości prehistorycznych gatunków, takich jak niedźwiedź jaskiniowy czy hiena jaskiniowa oraz malowidła jaskiniowe datowane na okres od 10 000 lat p.n.e. do 600 lat p.n.e.

Jedną z najbardziej znanych i najciekawszych legend związanych z tymi właśnie skałami należy legenda o Madonnie. W legendzie tej, piękna zakonnica (Madonna) zakochuje się w mężczyźnie na białym koniu, zachodzi w ciążę, a następnie zostaje wyrzucona przez mnichów i w momencie opuszczenia klasztoru, dzień zamienia się w noc a Madonna, mnisi i mężczyzna na białym koniu zostają zamienieni w kamień tworząc skały.

10. Kazanlak – region produkcji olejku różanego

Najlepsze miejsca w Bułgarii Kazanlak

Kazanlak, dawniej Kazanlık to bułgarskie miasto w prowincji Stara Zagora, położone w środkowej części równiny o tej samej nazwie, u podnóża pasma górskiego Bałkanów, na wschodnim krańcu Doliny Róż.

Dolina Kazanlak jest nawadniana przez rzekę Tundzha i jej dopływy. Rzeka Tundzha rozpoczyna swój bieg w najwyższej części Bałkanów, na wschód od góry Botew i przyczynia się do rozwoju upraw róż w regionie. Wszystko to dlatego, że Kazanlak od wieków posiada zwyczaj produkowania tradycyjnego olejku różanego o szerokim zastosowaniu. Szczegóły poznać można w Rose Museum, które zgłębia wszystkie informacje na temat uprawy i produkcji. Co roku w czerwcu w mieście odbywa się Festiwal Róż, który obfituje w tańce, występy publiczne, wystawy i wesołą atmosferę w całym mieście.

Kazanlak słynie także z licznych zabytków archeologicznych, będących pozostałościami głównie po Imperium Trackim. Grobowiec Tracki w Kazanlaku został wpisany na listę UNESCO w 1983 roku. Znajduje się on w małym parku w samym mieście Kazanlak. Oryginalny grobowiec został zapieczętowany w celu zachowania unikalnych fresków, ale w jego pobliżu zbudowano dokładną kopię grobowca, która jest obecnie dostępna dla turystów. Grobowiec został zbudowany w IV – III wieku p.n.e. Należał on do nieznanego trackiego władcy. W mieście istnieje także szereg innych zabytków, którymi zaciekawią się miłośnicy historii starożytnej.

11. Perperikon – starożytne wykopaliska

Najlepsze miejsca w Bułgarii Perperikon

Perperikon to kompleks archeologiczny w południowej Bułgarii, nazywany czasem przez turystów oraz miejscową ludność „europejskim Machu Picchu”. Znajduje się on we wschodnich Rodopach, około 15-20 km na północny wschód od miasta Kardzhali. Jest to starożytne trackie miasto, usytuowane na skalistym wzgórzu na wysokości 470 m n.p.m. U podnóża wzgórza znajduje się wioska Gorna krepost, a w jej pobliżu płynie złotonośna rzeka Perpereshka. Obszar ten był zasiedlony w czasach starożytnych, ponieważ dolina rzeki stwarzała dobre warunki do życia dla miejscowych plemion. W całej dolinie znajdują się rozmaite stanowiska archeologiczne z różnych epok, które tworzą kompleks, a Perperikon stanowi jego centrum.

Mapa – najpiękniejsze miejsca w Bułgarii

Poniżej znajduje się mapa, na którą naniosłem wszystkie ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Bułgarii.

Które miejsce wybrać?

Jeśli szukasz miejsca na miłe spędzenie wakacji, najlepszym wyborem bez wątpienia będzie wybranie miejscowości nadmorskiej takiej jak wymienione: Warna, Sozopol, czy Nessebar. Bułgaria ma jednak do zaoferowania bardzo wiele ciekawych atrakcji w głębi lądu, które możesz także bez trudu odwiedzić zakwaterowując się na wybrzeżu. Biura podróży często organizują liczne wycieczki, więc koniecznie zapisz ten artykuł na później aby wiedzieć które z nich będą warte uwagi! Oczywiście dla pasjonatów podróżowania bezproblemowa będzie samodzielna podróż po wymienionych lokalizacjach, organizując transport na własną rękę np. wynajmując samochód. Tak czy inaczej, Bułgaria to bardzo ciekawy kraj, świetnie nadający się na niskobudżetową, a zarazem pełną wrażeń przygodę.

Jeśli podobał Ci się wpis, to będę wdzięczny za udostępnienie go na Facebooku, Instagramie lub podzielenie się na blogu 🙂 Jeśli natomiast masz jakieś ciekawe pomysły, propozycje lub uwagi, zostaw swój komentarz poniżej. Chętnie odpowiem!

Planujesz podróż do Bułgarii?

Wykorzystaj okazję! 🔥 Przejrzyj oferty wczasów w Bułgarii z najlepszych biur podróży w rekordowych cenach, klikając przycisk poniżej:

Przeglądaj oferty

Najpiękniejsze miejsca i miasta w Albanii - co warto zobaczyć?

15 Najpiękniejszych Miejsc i Miast w Albanii – Co Warto Zobaczyć? (Zdjęcia i Mapa)

Najpiękniejsze miejsca i miasta w Portugalii - co warto zobaczyć?

14 Najpiękniejszych Miejsc i Miast w Portugalii – Co Warto Zobaczyć?