w

17 Najpiękniejszych Miejsc i Atrakcji Turystycznych na Cyprze – Co Warto Zobaczyć?

Tuż na południe od Turcji, na dalekim wschodnim krańcu Morza Śródziemnego, znajduje się wyspa Cypr. Wyspa ta jest mieszanką kultur, która z geograficznego punktu widzenia leży w Azji, ale ma wyraźne powiązania z Europą. Cypr jest znany ze swojej ciepłej pogody i malowniczych plaż, ale to nie wszystko, co wyspa ma do zaoferowania. Znajdziesz tu również osobliwe, historyczne wioski, starożytne ruiny, niesamowite góry i wspaniałe, tętniące życiem miasta. Przejrzyj poniższą listę, aby dowiedzieć się, jakie są najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć na Cyprze.

Cypr ciekawe miejscaatrakcje turystyczne na CyprzeNajpiękniejsze miejsca na CyprzeCypr widokiCypr najpiękniejsze miejsca

1. Pafos

cypr pafos

Na południowo-zachodnim krańcu wyspy znajduje się nadmorskie miasto Pafos, powszechnie uznawane za miejsce narodzin Afrodyty. Jest ono również czwartym co do wielkości największym miastem na Cyprze. Obecnie Pafos podzielone jest na dwie części. Dolna część znana jest jako Kato Paphos i to właśnie tam znajduje się wiele hoteli i zabytków archeologicznych. Z kolei górna część miasta to obszar handlowy, gdzie można znaleźć rozmaite sklepy lub udać się na pyszny obiad do jednej z licznych restauracji. Znajdujące się tu ruiny i miejsca archeologiczne są głównymi atrakcjami w Pafos, a jednymi z najpopularniejszych są rzymskie ruiny zwane Domem Dionizosa i Domem Tezeusza, XVI-wieczny Fort Pafos zbudowanego przez Turków, Grobowce Królów czy również Odeon – klasyczny grecki amfiteatr, w którym wciąż wystawiane są sztuki i inne przedstawienia na żywo.

2. Limassol

Limassol jest jednym z największych ośrodków miejskich na Cyprze. Jest to główny port morski, a w ciągu ostatnich kilku dekad miejsce to stało się porządanym celem turystycznym wśród turystów szukających słońca i relaksu na plaży. Stare Miasto w Limassol jest najciekawszym miejscem, od którego warto rozpocząć pobyt w mieście. Atrakcję, którą z pewnością trzeba zobaczyć jest imponujący, średniowieczny Zamek Limassol. Na Starym Mieście znajduje się również ulica Anexartisias, będąca głównym miejscem zakupów oraz Plac Saripolou, który uznawany jest za centrum życia nocnego zarówno przez mieszkańców jak i turystów. Aby jeszcze bardziej poznać urok Limassol warto udać się na spacer wzdłuż nadmorskiej ścieżki Akti Olympion oraz do mariny Limassol by podziwiać wspaniałe, luksusowe jachty.

Tani wyjazd na Cypr? 😎

To prawdopodobnie najlepsza Polska strona do rezerwowania wakacji marzeń w niskiej cenie… Nasze wczasy rezerwujemy właśnie tutaj 👇


PRZEGLĄDAJ OFERTY

3. Ayia Napa

Ayia Napa to tętniące życiem miasteczko, w którym zabawa trwa całą noc. Na głównym placu znajdują się niezliczone bary i kluby, które są otwarte do białego rana. Jest to miejsce, gdzie można posłuchać muzyki na żywo, napić się świetnych drinków i poczuć żywą, młodzieńczą atmosferę. W ciągu dnia warto wybrać się na wspaniałe plaże w Ayia Napa, takie jak Nissi Beach, Grecian Bay i Makronissos Beach.

Nissi Beach jest jedną z najbardziej popularnych plaż, natomiast warto brać pod uwagę to, że często może być ona pełna turystów. Na sąsiedniej plaży Makronissos jest znacznie mniej ludzi i jest to spokojniejsza alternatywa wcześniej wspomnianej plaży. Warto również zobaczyć wspaniałe klify i ukryte w nich jaskinie znajdujące się tuż przy brzegu, które budują niesamowity klimat tego miejsca i tworzą wspaniały krajobraz. Aby poznać historię i lokalną kulturę, warto odwiedzić XVI-wieczny klasztor Ayia Napa oraz Muzeum Thalassa, które może poszczycić się unikalną kolekcją eksponatów wyjaśniających znaczenie morza dla rozwoju regionu.

4. Masyw Troodos

Masyw Troodos (Góry Troodos) w regionie wzgórz na południowym zachodzie, to miejsce pełne urokliwych wiosek, kamiennych, tradycyjnych domów i brukowanych uliczek. W okolicy znajdują się również jedne z najbardziej niesamowitych kościołów i klasztorów na Cyprze, które posiadają żywe freski i malowidła ścienne, które pochodzą z czasów średniowiecza.

Kościoły Troodos są tak ważne historycznie, że dziewięć z nich otrzymało status Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wynajęcie samochodu i przemierzanie tego obszaru w poszukiwaniu kamiennych kaplic jest świetnym pomysłem na spędzenie dnia, ale jeśli masz czas tylko na obejrzenie jednej z nich, kościół Archanioła Michała w maleńkiej wiosce Pedoulas powinien znaleźć się na szczycie listy rzeczy do zrobienia.

Jeśli chodzi o możliwości samodzielnej jazdy, w góry Troodos najłatwiej dostać się korzystając z Limassol lub Nikozji jako bazy wypadowej. Aby ograniczyć konieczność jazdy samochodem, w głównych miejscowościach gór Troodos znajduje się wiele małych hoteli w butikowym stylu.

Od autora bloga:
Może Cię zainteresować

5. Larnaka

Larnaka to położone w południowo-wschodniej części wyspy spokojne miasteczko, które będąc wprawdzie kurortem nadmorskim zachowało swoją lokalną duszę. Jest to również świetna baza wypadowa dla tutejszych wczasowiczów.

Można tu znaleźć wiele udogodnień i atrakcji do zabawy na słońcu, ale stara, rozpadająca się dzielnica turecka zwana Skala i ozdobny kościół Agios Lazaros (św. Łazarza) nadają miastu niepowtarzalny, historyczny charakter, a samo centrum zachowało atmosferę prawdziwego miasta pracy, nie tylko letniego kurortu.

Również słone jezioro, położone na zachód od Larnaki, jest niesamowitą atrakcją i miejscem pełnym stad różowych flamingów, głównie podczas wiosny. Jest tu także mnóstwo wiosek na wzgórzach i kulturalnych atrakcji turystycznych położonych w okolicznych terenach.

6. Nikozja

Nikozja będąca stolicą Cypru, to nieco inne miasto niż typowe stolice miast. Jest ona podzielona pomiędzy kontrolowany przez Turków Cypr Północny i kulturalną Grecką Republikę Cypru na południu. W Nikozji znajduje się ponad tuzin muzeów, z których najważnie z nich to Muzeum Cypryjskie, Muzeum Bizantyjskie i Muzeum Obserwatorium Ledra, gdzie można wspiąć się na 11 piętro i zobaczyć linię podziału narodowego wyspy znaną jako „Zielona Linia”. Będąc na rynku cypryjskich pamiątek, warto się wybrać na ulicę Ledra, główny deptak w Nikozji gdzie znajdują się tradycyjne przedmioty lub Laiki Geitonia – miejsce, w którym jest wiele niedrogich sklepów z pamiątkami dla turystów.

7. Kyrenia

Kyrenię można bez zawahania uznać za najładniejsze miasto Cypru Północnego, które zachowało swój stary osmański charakter w nadmorskiej dzielnicy. Jest to niewielkie miasto portowe, które swym niepowtarzalnym urokiem i wyglądem zachwyci niejedną osobę.

Znajdujący się tu Zamek Kyrenia góruje nad urokliwym portem po wschodniej stronie, a wspinając się na jego mury można podziwiać fantastyczne widoki na całe miasto.

Od nadbrzeża rozchodzą się wąskie uliczki, pełne drewnianych, rozpadających się domów o różnym stanie. Jest to świetne miejsce na spacer i chłonięcie ponadczasowej atmosfery. Jest tu też wiele kawiarni i restauracji z widokiem na port, gdzie można odpocząć i spróbować wspaniałej cypryjskiej kuchni bądź napić się pysznej kawy.

8. Famagusta

We wschodniej części Cypru znajduje się miasteczko Famagusta. To główne miasto portowe, znane jako międzynarodowe centrum handlu i turystyki. Znajduje się tu również najgłębszy port na wyspie. Z tego powodu, to właśnie tutaj cumuje wiele statków wycieczkowych podczas wizyty na Cyprze. Oprócz dobrze prosperującego portu jest tu również wiele ciekawych atrakcji i zabytków.

Dwa z najbardziej kultowych zabytków, które wciąż pozostają w Famaguście to Meczet Lala Mustafa Pasha i Klasztor Św. Barnaby. Pierwsi osadnicy zbudowali tu domy już w czasach prehistorycznych. W IV wieku miasto zostało całkowicie zniszczone przez katastrofalne trzęsienie ziemi z dawnych czasów. Dziś o tamtych czasach przypominają jedynie ruiny świątyni Zeusa, stadion oraz ruiny nekropolii. Bezpośrednio na południu leży miasto-widmo Varosha, niegdyś serce turystycznej Famagusty, obecnie odizolowane przez turecką inwazję w 1974 roku.

9. Półwysep Akamas

Zachodni kraniec Cypru to obszar znany jako Półwysep Akamas – jedna z najmniej zamieszkałych części wyspy. Jeśli chcesz wybrać się na ciekawą wędrówkę pełną przepięknych widoków to jest to idealne do tego celu miejsce. Nie ma tu dosłownie żadnych utwardzonych dróg, jedynie spacer po naturalnych ścieżkach. Można tu uprawiać turystykę pieszą, kolarstwo górskie i wiele innych. Jest to również wspaniałe miejsce do obserwacji dzikich zwierząt w tym nawet żółwi morskich, różnorodnych gatunków gadów i rodzimych ptaków. Można również poznać historię półwyspu Akamas odwiedzając Agios Andronikos, dawny meczet i obecny kościół, który został zbudowany na początku XVI wieku.

10. Protaras

Biorąc pod uwagę przepiękne plaże i relaks w promieniach słońca to trudno jest pobić nadmorski kurort Protaras. Główna plaża, Fig Leaf Bay, pełna jest rozmaitych udogodnień w tym m.in. leżaków, na których można odpocząć i się poopalać. W miejscu tym można zanurzyć się w orzeźwiających wodach Morza Śródziemnego lub po prostu popijać koktajl w otoczeniu morza. Pobliski Cape Greco jest chronionym parkiem przyrody, w którym panuje spokojniejsza, przyjazna dla rodzin atmosfera. Znajduje się tam również prawie 10-milowy szlak pieszy, który pozwala na wędrówki i podziwianie widoków oceanu i miasta, a życie nocne w Protaras oferuje mnóstwo zabawy i atrakcji do wczesnych godzin porannych.

Atrakcje na cyprze

11. Kourion

Na Cyprze znajduje się wiele starożytnych miejsc, natomiast Kourion jest najlepszym z nich. Jest to jedno z najstarszych miast na Cyprze, a zarazem kompleks archeologiczny położony na nadmorskim klifie, z którego roztacza się wspaniały widok na okolicę i Morze Śródziemne. Bez wahania jest to miejsce wprost magiczne, które z pewnością warto zobaczyć. Teren Kourionu jest dosyć rozległy, natomiast najbardziej znanymi miejscami tej okolicy są teatr oraz Dom Eustoliosa, w którym znajduje się wiele pięknych, dobrze zachowanych mozaik.

12. Zamek Św. Hilariona

Zamek Świętego Hilariona to jedne z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych ruin zamku znajdujących się w basenie Morza Śródziemnego. Jest on starym bastionem krzyżowców, a także miejscem z którego pochodzi wiele mitów i legend. Miejscowa legenda głosi, że sam zamek został zbudowany przez królową wróżek, która oczarowywała miejscowych pasterzy na tutejszych zboczach.

Rozległe wały i komnaty zamku wiją się w górę i są prawdziwym rajem dla osób lubiących wspinaczkę i przygodę. Szlak prowadzi przez dolne zabudowania zamku – koszary żołnierskie i stajnie, aż do pozostałości wież, apartamentów królewskich i kaplic. Naprawdę warto się lekko zmęczyć i wejść na sam szczyt zamku, aby móc podziwiać niesamowite widoki i okoliczne krajobrazy.

13. Cape Greco

Nawet wzdłuż tętniącego życiem południowego wybrzeża Cypru znajdują się regiony, gdzie można uciec od tłumów. Jednym z nich jest Cape Greco, czyli niezwykle piękny, nadmorski park narodowy w którym znajduje się wiele szlaków do spacerowania, zaczynających się na wschód od kurortu Agia Napa.

Znajduje się tu wspaniała różnorodność lokalnej flory, w szczególności wiele endemicznych dzikich orchidei, które kwitną wczesną wiosną, natomiast prawdziwą atrakcją tego miejsca jest absolutnie przepiękna sceneria wybrzeża z lazurowo-błękitnym morzem. Szlaki ciągną się aż do przylądka Greco, który jest najbardziej wysuniętym na południe krańcem wyspy.

14. Plaża Nissi

Plaża Nissi jest jedną z najsłynniejszych i najpiękniejszych cypryjskich plaż na wyspie, która roztacza się nad turkusowym morzem w Agia Napie. W lecie jest tu dosyć tłoczno (tak piękna plaża nie pozostaje tajemnicą) tak więc wybierając się tu trzeba się spodziewać szerokiego grona turystów. Mimo to plaża ta jest tak piękna, że nawet będąc zatłoczoną ma swój wyjątkowy charakter i klimat.

W całej zatoce przy brzegu woda jest bardzo płytka i spokojna, co sprawia, że jest to świetne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. W sezonie letnim można skorzystać z wielu atrakcji wodnych i nie tylko, dzięki czemu można spędzić aktywnie czas i z pewnością nikt się tu nie będzie nudził. Osoby, które wolą relaks mogą skorzystać z dostępnych leżaków i wygrzewać się w promieniach słońca.

15. Plaża Afrodyty

Ze skałą Afrodyty, znaną również jako Petra tou Romiou, wiążą się bogate legendy, których istota sprowadza się do jednego – kamień ten jest uznawany za miejsce narodzin pięknej panny wyłaniającej się z morskiej piany, bogini piękna i miłości – Afrodyty. Jest ona również znana jako bogini płodności, wiecznej wiosny i życia, a także była boginią małżeństwa i narodzin.

W pobliżu skały Afrodyty znajduje się tytułowa plaża Afrodyty. Żwirowa plaża Afrodyty, która ma kształt małej zatoki. Morze w tym rejonie charakteryzują silne fale, przez co miejscowi ostrzegają turystów przed kąpielą w nim, a także zabronione jest wchodzenie na skałę Afrodyty. Mimo, że warto słuchać porad lokalnych mieszkańców to często wszelkie ostrzeżenia są bezużyteczne, ponieważ nadal znajdą się turyści żądni kąpieli w morzu i wspinaczki na okoliczne skały. Dodatkowo według legendy wody Zatoki Afrodyty mają potężną energię życiową i odmładzającą, tak więc jeśli warunki na to pozwalają warto spróbować się w nich zanurzyć.

16. Wąwóz Avakas

Położony na zachodnim wybrzeżu Wąwóz Avakas jest jednym z najwspanialszych miejsc na Cyprze, w którym można zobaczyć niesamowite formacje skalne i cypryjską florę i faunę. Jest on oddalony od Pafos zaledwie 30 minut jazdy samochodem i jest to idealne miejsce by wybrać się na jednodniową wycieczkę. Wąwóz swoje wyjątkowe krajobrazy zawdzięcza rzece, która niegdyś płynęła przez ten obszar i stopniowo niszczyła wapienne skały.

Wąwóz Avakas najlepiej zwiedzać 2,5 kilometrowym szlakiem, który zagłębia się w szczeliny tych wspaniałych formacji skalnych. Oprócz pachnących drzew jałowca i dzikich krzewów rokitnika, można tu zobaczyć także rzadki centaurea akamantis – kwiat występujący tylko na Cyprze.

Warto ze sobą zabrać dużą ilość wody, przekąski i solidne, nieprzemakalne buty, ponieważ ścieżka może być mokra i śliska. Dojście do groty zajmuje około godziny, dlatego warto wybrać się tam z rana, aby uniknąć południowego upału.

17. Łaźnie Afrodyty

Na skraju półwyspu Akamas znajdują się Łaźnie Afrodyty, uznawane za miejsce o wielkim znaczeniu mitologicznym. Są one postrzegane jako miejsce, w którym bogini Afrodyta spotkała swoją wielką miłość Adonisa.

Schowane w gęstej roślinności, miejsce to posiada małą skalną grotę i delikatny wodospad, który spływa do basenów wodnych. Mimo, że kąpiel w tych wodach jest niedozwolona, legenda głosi, że kąpiel w basenie ma moc przedłużania młodości i piękna. Tuż za grotą znajduje się ścieżka prowadząca w górę Szlaku Afrodyty, na szczycie którego znajdują się jedne z najbardziej malowniczych punktów widokowych na wyspie.

Kolejną ciekawą atrakcją jest wypatrywanie przyjaznych kóz górskich, które pasą się w tych okolicach, a jeśli możesz sobie na to pozwolić, zaplanuj swoją wędrówkę tak, aby złapać spektakularny zachód słońca.

Zanzibar najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne

16 Najpiękniejszych Miejsc i Atrakcji Turystycznych na Zanzibarze – Co Warto Zobaczyć?

Majorka najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne

12 Najpiękniejszych Miejsc i Miast na Majorce – Co Warto Zobaczyć?