w

13 Najpiękniejszych Miejsc i Atrakcji Turystycznych na Islandii

Islandia szybko stała się jednym z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych miejsc na świecie, ale nadal sprawia wrażenie być tajemnicza i pełna nieodkrytych jeszcze miejsc. Dzieje się tak z powodu jej dziewiczego, naturalnego piękna oraz ogromnych połaci otwartego lądu, na których nie znajduje nic innego poza islandzkimi końmi i masywnymi wodospadami. Jest to kraj nie tylko pełny rozmaitych cudów natury, ale także kwitnącej kultury lokalnej, znanej z gościnności i silnej dumy narodowej ze swojej historii i mitologii.
Od Błękitnej Laguny do kultowego wodospadu Skogafoss, sceneria Islandii jest materiałem na legendę – czasami całkiem dosłownie, jako że wiele z jej najbardziej znanych miejsc było przywoływanych w mitologii Wikingów i klasycznej literaturze. Przyjazd do Islandii jest prawdziwe niezapomnianym przeżyciem i nie ma drugiego takiego miejsca na świecie. Głównie ze względu na swoje niezwykłe widoki, które zdają się być nierealne i jednocześnie bajkowe.

Islandia atrakcje turystyczneIslandia najpiękniejsze miejscaIslandia co warto zobaczyćAtrakcje i miejsca na IslandiiIslandia jaskinie i wodospady

Poniższa lista zawiera najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne na Islandii, które warto zobaczyć podczas swojej wycieczki do tego pięknego kraju. Z pewnością znajdą tu dla siebie wszyscy miłośnicy natury i fotografii, gdyż jest to jedyne takie miejsce na świecie i odznacza się niesamowitymi widokami. Zapraszam!

1. Reykjavík

Islandia Reykjavik

Reykjavík, najbardziej wysunięta na północ stolica świata, to miasto liczące 120 000 mieszkańców. Stolica Islandii to miasteczko tętniące życiem, w którym cały czas dzieje się coś ciekawego, choć mimo wszystko czuć w nim przestrzeń i spokój, który jest niczym powiew świeżego powietrza dla podróżnych przyzwyczajonych do zgiełku zatłoczonych ulic w innych, dużych miastach Europy. Jeśli planujesz odwiedzić niektóre z bardziej odległych i odizolowanych regionów tego kraju, warto jak najlepiej wykorzystać atmosferę jaka panuje w porcie, którego atrakcje przyniosły temu miasteczku reputację miejsca hedonistycznych uciech.

Z jednej strony, Reykjavik jest stworzony do spacerowania i zwiedzania. Atrakcje architektoniczne, takie jak Ratusz czy Hallgrímskirkja znajdują się w odległości kilku minut od ulic handlowych, takich jak Laugavegur oraz atrakcji kulturalnych, do których można zaliczyć m.in. Muzeum Narodowe Islandii. Z drugiej natomiast strony, stolica Islandii jest prawdziwą ucztą dla zmysłów. Niesamowite, lokalne restauracje serwują tu wspaniałą wołowinę oraz owoce morza, których warto choć raz spróbować i poczuć niepowtarzalny klimat tych miejsc.

2. Blue Lagoon

Islandia Blue Lagoon niebieska laguna

Blue Lagoon (Błękitna Laguna) to położone w odległości około 40 minut jazdy od Reykjavíku najpopularniejsze uzdrowisko geotermalne na Islandii, które jest jednocześnie najchętniej odwiedzaną atrakcją turystyczną. Pomimo wulkanicznego charakteru, miejsce to jest w rzeczywistości bardzo młode. Powstało z pozostałości po elektrowni geotermalnej w latach 70-tych, kiedy to uzdrowisko stało się hitem wśród miejscowych. Woda z podziemnych gorących źródeł osiąga temperaturę między 37-39 stopni Celsjusza i jest bardzo korzystna zarówno dla zdrowia jak i skóry. Turyści odwiedzjący lagunę mogą również korzystać z masaży w wodzie, wycieczek z przewodnikiem po interesującym obszarze geotermalnym oraz luksusowych salonów.

Oprócz kąpieli w otoczeniu niesamowitych krajobrazów, znajduje się tu także sklep z produktami do pielęgnacji skóry, szereg zabiegów spa, a także wiele miejsc gastronomicznych. Zatem wybierając się na Islandię kąpiel w błękitnej lagunie musi zdecydowanie znaleźć się na liście miejsc wartych zobaczenia. W jednym z basenów wodnych znajdujących się na brzegu laguny można nałożyć na siebie maseczkę z naturalnego błota z minerałami, która odżywi skórę i nada jej miękkości. Jest to niesamowite doświadczenie, podczas którego możemy się zrelaksować i zadbać o siebie w niepowtarzalnym miejscu na świecie.

Myślisz o zwiedzeniu Islandii?

Wykorzystaj okazję 👇 Przejrzyj oferty wycieczek objazdowych w rekordowych cenach. Jest to najprostszy sposób aby sprawnie i bezpiecznie zwiedzić wyspę, dowiadując się przy tym wielu ciekawostek. Kliknij poniżej:

Przeglądaj oferty

3. Golden Circle

Islandia Golden Circle złoty krąg

Równie popularnym miejscem wartym odwiedzenia na Islandii jest tak zwany Golden Circle (Złoty Krąg). Dawniej był on znany również jako Złoty Trójkąt, który odnosił się do trzech głównych atrakcji tego miejsca – Parku Narodowego Thingvellir, wodospadu Gullfoss oraz gejzeru Geysir, od którego nazwy pochodzi miano nadane innym źródłom termalnym tego typu, z bardzo aktywnym gejzerem Strokkur. Geysir od dłuższego czasu nie był natomiast aktywny, natomiast nigdy nie wiadomo kiedy nas zaskoczy 🙂

Strokkur jest jednym z najpopularniejszych gejzerów w kraju, znanym na całym świecie. Położony w południowo-zachodniej części Islandii, obok rzeki Hvítá jest to bardzo aktywny obszar gorących źródeł, na którym znajduje się również około 100 innych, mniejszych eksplodujących gejzerów. Co kilka minut Strokkur wystrzeliwuje wodę na wysokość 30 metrów w powietrze, tak więc nie trzeba się martwić, że ominie nas to wspaniałe widowisko.

Park Narodowy Thingvellir jest z kolei znany ze swojego podziału kontynentalnego – Grzbietu Śródatlantyckiego. Jest to miejsce gdzie można zobaczyć otwór między płytami tektonicznymi Europy i Ameryki Północnej. Warto zwiedzić ten niezwykły rejon pieszo, aby móc podziwiać jego najpiękniejsze miejsca i krajobrazy.

Gullfoss, czyli Złoty Wodospad, jest jednym z najpiękniejszych wodospadów na Islandii. Ma on kształt wąwozu, do którego spływa krystalicznie czysta woda. Widok ten nie tylko zapiera dech w piersi, ale również pozwala poznać niesamowite żywioły znajdujące się na Islandii. Koniecznie trzeba go zobaczyć! Warto również zobaczyć nieco ukryty wodospad Öxarárfoss, który swoją nazwę zawdzięcza przepływającej tam rzece Öxará.

4. Diamond Beach

Islandia Diamond Beach diamentowa plaża

Mimo, że słynna plaża Diamond Beach znajduje się około sześciu godzin drogi od stolicy jest ona jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji na Islandii i to z wielu powodów. Jökulsárlón to ogromna laguna wypełniona wielkimi kawałkami lodu, które oderwały się od Breiðamerkurjökull, lodowca wylotowego słynnego Vatnajökull (największej pokrywy lodowej w Europie). Można się nawet wybrać na wycieczkę łodzią po lagunie, by móc popływać wśród ogromnych gór lodowych i podziwiać je z bliska!

Góry lodowe pływające na lagunie mają kolor od głębokiego błękitu do jasnej bieli, a także wspaniałych odcieni turkusu. Z czasem zaczynają powoli topnieć i pokonują drogę w dół do oceanu, a zanim dotrą do Oceanu Atlantyckiego często zatrzymują się na niesamowicie pięknej, czarnej plaży. Oryginalna nazwa tej plaży to Breiðamerkursandur, chociaż jest ona bardziej znana pod swoim pseudonimem, wspomnianej wcześniej Diamentowej Plaży. Widok gór lodowych leżących na czarnym piasku, które błyszczą w islandzkim słońcu to naprawdę niezapomniany i niepowtarzalny widok.

Od autora bloga:
Może Cię zainteresować

5. Zorze polarne

Islandia Zorze polarne

Zorze polarne, nazywane również Aurora Borealis, są jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych Islandii. Zorze powstają na skutek burz magnetycznych. Są one związane z wiatrem słonecznym i przepływem jonów promieniujących ze Słońca. Cząsteczki te zostają uwięzione w ziemskim polu magnetycznym i zderzają się z cząsteczkami atmosferycznymi, powodując wybuchy energii, które pojawiają się jako duże, kolorowe kręgi wokół biegunów. Ten spektakularny pokaz świetlny najlepiej podziwiać w odległych miejscach szczególnie w okresach zwiększonej aktywności słonecznej.

Ponieważ pojawienie się zorz polarnych jest nieprzewidywalne, większość hoteli i kwaterodawców informuje turystów o tym jaka jest planowana prognoza na najbliższą noc i w razie pojawienia się zorzy zadzwonią do Twojego pokoju, ponieważ może ona być widoczna tylko przez krótki czas. Aby uzyskać jedną z najbardziej optymalnych możliwości zobaczenia zorzy polarnej, można wybrać się na wycieczkę np. Northern Lights Night Tour z Reykjaviku, podczas której turyści udają się na odległe tereny wiejskie, aby mieć jak najlepsze warunki do obserwacji tego niezwykłego zjawiska.

6. Jaskinia Lodowa Skaftafell

Islandia Skaftafell jaskinia lodowa

Park Narodowy Vatnajökull to położona na południu kraju kraina lodowców i wspaniałych jaskiń lodowych, które przyciągają poszukiwaczy przygód z całego świata. Jest to rozległy park narodowy (jeden z trzech na Islandii) podzielony na cztery części, który obejmuje lodowiec Vatnajökull wraz z jego najbliższym otoczeniem. Znajduje się tu kilka wspaniałych atrakcji dla zwiedzających m.in. właśnie Jaskinia Lodowa Skaftafell (otwarta przez cały rok), wodospad Svartifoss (następny punkt artykułu), a także zabytkowe gospodarstwo Skriðuklaustur.

Idealną porą by odwiedzić Jaskinię Lodową Skaftafell jest zima. Jest to pora przed którą ulewne deszcze zmywają wierzchnią warstwę lodowca. Odwiedzając ją w odpowiednim momencie np. w trakcie słonecznego dnia, można podziwiać jaskinię, która jest skąpana w spektakularnym niebieskim świetle. Jeśli chcesz się udać na grupowe zwiedzanie wszystkich atrakcji warto się tu wybrać poza sezonem, kiedy turystów jest trochę mniej. Jeśli lubisz górskie wyprawy i adrenalinę, można rozważyć wyprawę na lodowiec z doświadczonym przewodnikiem. Wędrówka po lodzie to niezapomniane przeżycie, podczas którego można zobaczyć szczeliny i jaskinie lodowcowe, a nawet napić się świeżej wody z małych basenów znajdujących się na powierzchni.

7. Wodospad Svartifoss

Należący do Parku Narodowego Skaftafell w pobliżu południowego wybrzeża Islandii, znajduje się niesamowity wodospad Svartifoss, którego wysokość wynosi około 25 metrów. Jego charakterystycznym elementem są prostokątne, wielopoziomowe skały, które swoim wyglądem przypominają budowlę z klocków Lego. Wbrew pozorom, to niesamowite zjawisko skalne jest naturalne. Niektórzy twierdzą, że wodospad ten był inspiracją dla islandzkiej architektury, jak np. katedra w Reykjaviku i jest on często wymieniany jako jeden z najwspanialszych wodospadów na Islandii.

Wędrówka, która prowadzi do wodospadu jest dosyć łatwa i bez problemu można się tam wybrać z dziećmi. Należy jednak uważać w deszczową pogodę, ponieważ różnego rodzaju kamienie na drodze mogą być śliskie. Tuż przy szlaku znajduje się kilka mniejszych, lecz równie pięknych wodospadów. Okolica wodospadu jest pełna zieleni i wspaniałych widoków, które nadają temu miejscu jeszcze ciekawszy, dziki klimat. Schodząc z wodospadu w dół można zobaczyć wyżej wspomniany lodowiec Skaftafell, dzięki czemu jesteśmy w stanie zobaczyć dwa wspaniałe miejsca Islandii podczas jednej wyprawy.

8. Obserwacja Wielorybów

Islandia obserwacja wielorybów

Bez względu na to, kiedy planujesz wybrać się na Islandię, obserwowanie wielorybów jest atrakcją trwającą cały rok, chociaż lato jest najbardziej popularną porą, aby zobaczyć te majestatyczne olbrzymy. Podczas cieplejszych miesięcy wycieczki odbywają się w dzień i w nocy, włączając w to obserwacje wielorybów w blasku północnego słońca. Organizatorzy wycieczek twierdzą, że istnieje 80-95% szans na zobaczenie tych wspaniałych stworzeń w zależności od pory roku. Co najlepsze, wynurzające się na powierzchnię wieloryby często pojawiają się tuż przy łodziach, więc siedząc tuż na jej boku można podziwiać jedne z najbardziej niesamowitych spektakli natury.

Dostępne są również inne wycieczki po oceanie, takie jak obserwacja ptaków czy zwiedzanie wysp. Wycieczki są różnorodne i dostosowane do turystów, ponieważ dostępnych jest ich kilka rodzajów i wyruszają one ze Starego Portu w Reykjaviku. Po powrocie warto się zatrzymać na kolację ze świeżego dorsza w jednej z wielu małych, rustykalnych restauracji znajdujących się w okolicy portu.

presety do zdjęć

Przeglądaj presety do zdjęć

9. Park Narodowy Landmannalaugar

Islandia Park Narodowy Landmannalaugar

Na południu Islandii, oddalony około 180 kilometrów od Reykjaviku, znajduje się Park Narodowy Landmannalaugar, będący jednym z głównych miejsc turystycznych na Islandii. Głównymi cechami tego mistycznego krajobrazu są różnokolorowe góry ryolitowe, wulkan Hekla i rozległe pola lawy, które są wynikiem tysięcy lat aktywności wulkanicznej. Ryolit jest rodzajem skały wulkanicznej, która składa się z kwarcu i krzemionki. Minerały takie jak żelazo i siarka dodatkowo ubarwiają góry. Z tego też względu miejsce to jest często nazywane tęczowymi górami.

Jeśli lubisz piesze wędrówki i wspinaczki górskie to jest to idealne miejsce do tego typu aktywności. W rejonie tym można się wybrać na różnego rodzaju wycieczki, których długość waha się od kilku godzin do kilku dni. Miejsce to można odwiedzać od czerwca do końca września. W późniejszym czasie droga jest zamknięta. Wybierając się na wycieczkę do parku można się spodziewać dzikiej przyrody, surowych krajobrazów i niesamowitych widoków.

10. Lodowiec Mýrdalsjökull

Islandia Lodowiec Mýrdalsjökull

W pokrytych lodem przez cały rok, strzelistych grzbietach potężnej kaldery Katla znajduje się dziki i arktyczny, islandzki lodowiec Mýrdalsjökull, który jest czwartym największym lodowcem na Islandii. Jest to pokryty śniegiem obszar obejmujący obszar prawie 600 kilometrów kwadratowych. Jego chropowata czapa lodowa znajduje się na Południowym Wybrzeżu Islandii, najpopularniejszej trasie zwiedzania kraju. Jest to również najłatwiej dostępny lodowiec z Reykjaviku – stolicy Islandii.

Mýrdalsjökull wznosi się na wysokość 1 493 m. W jego sąsiedztwie znajduje się również inny, równie majestatyczny wulkan Eyjafjallajökull. Wiele osób wciąż pamięta erupcję Eyjafjallajökull w 2010 roku, kiedy to wstrzymano ruch lotniczy nad Europą na wiele tygodni. Pomiędzy tymi dwoma lodowcami leży Fimmvörðuháls, jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na Islandii.

Lodowiec Mýrdalsjökull posiada również dwa mniejsze, należące do niego lodowce – Sólheimajökull i Kötlujökull, które również przyciągają uwagę wielu turystów. Sólheimajökull oferuje najwyższej klasy wędrówki po lodowcu i wspinaczkę lodową, podczas gdy Kötlujökull jest miejscem, w którym znajduje się także słynna jaskinia lodowa Katla.

11. Askja

Islandia Askja kaldera viti

Znajdująca się w północnym regionie Parku Narodowego Vatnajökull, kaldera Askja i basen geotermalny Viti w górach Dyngjufjöll jest miejscem dla osób, które chcą przeżyć niesamowitą przygodę i doświadczyć niesamowitej kąpieli w żywym wulkanie. Najwyższy punkt gór tworzący krater znajduje się na wysokości 1510 metrów co jak na islandzkie szczyty jest dosyć wysoko. Dopiero po erupcji w 1875 roku, w wyniku której trujący popiół zabił zwierzęta hodowlane we wschodnich fiordach Islandii i dotarł do Norwegii oraz Szwecji wulkan stał się powszechnie znany i odwiedzany przez turystów.

Askja zajmuje imponującą powierzchnię 50 kilometrów kwadratowych. Okoliczne pasmo górskie powstało podczas aktywności wulkanicznej, a Askja została częściowo utworzona poprzez erupcję płonącego popiołu, który zawalił dach komory magmowej centralnego wulkanu. Woda w Viti, basenie geotermalnym i kraterze wulkanu, ma zazwyczaj około 30 stopni Celsjusza i można w nim odbyć niezapomnianą kąpiel. Warto natomiast uważać na brzegi tego miejsca, które mogą być bardzo śliskie, szczególnie, gdy jest pochmurno i pada deszcz.

12. Grundarfjördur

Islandia grundarfjordur

Około 2,5 godziny jazdy na północny-zachód od Reykjaviku znajduje się małe miasteczko Grundarfjördur, będące uroczą wioską rybacką znajdującą się centralnie na północnym wybrzeżu półwyspu Snaefellsnes. Miasteczko leży w malowniczym fiordzie, otoczone górami, spośród których najwyższym szczytem jest Kirkjufell – niesamowity punkt orientacyjny. W okolicy można zobaczyć wiele małych strumyków i wodospadów.

W zimie Kirkjufell jest idealnym miejscem by móc zobaczyć wspaniałe zjawisko pojawienia się zorzy polarnej. Znajdujące się tam również Centrum Dziedzictwa Eyrbyggja organizuje wystawy na temat morskiej historii Grundarfjördur i jest centrum informacyjnym całego półwyspu.

13. Lodowa Laguna Jökulsárlón

Islandia Jökulsárlón

Islandia jest pełna cudów natury, a jednym z nich jest z pewnością lodowa laguna Jökulsárlón. Niezwykłym przeżyciem, podczas którego płynie się łodzią wśród oderwanych od lodowca lodowych skał. Lód pływający w lagunie ma wielkość od małych kamyków po ogrom samochodu, a dodatkową atrakcją jest fakt, że pływa się wśród nich tak blisko, iż można je dotknąć ręką. Jest to kolejne wspaniałe miejsce, w którym można podziwiać błękitne lodowe formacje i otaczające je krajobrazy dzikiej natury.

Jökulsárlón Glacier Lagoon Day Tour z Reykjaviku jest popularną wycieczką wśród turystów, którzy będąc w Reykjaviku chcą się wybrać na jednodniową wycieczkę w głąb Islandii. Wycieczka obejmuje również zwiedzanie dwóch pięknych wodospadów oraz spektakularne widoki na góry i rzeki lodowcowe wzdłuż południowego wybrzeża.

Myślisz o zwiedzeniu Islandii?

Wykorzystaj okazję 👇 Przejrzyj oferty wycieczek objazdowych w rekordowych cenach. Jest to najprostszy sposób aby sprawnie i bezpiecznie zwiedzić wyspę, dowiadując się przy tym wielu ciekawostek. Kliknij poniżej:

Przeglądaj oferty

Malediwy atrakcje turystyczne najładniejsze wyspy

15 Najlepszych Atrakcji Turystycznych i Wysp Na Malediwach

Zanzibar najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne

16 Najpiękniejszych Miejsc i Atrakcji Turystycznych na Zanzibarze – Co Warto Zobaczyć?